تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ 26 شوال 1443 Friday, 27 May , 2022
0

آقای رییس جمهور کاش برمی گشتید!

  • کد خبر : 17595
  • 04 بهمن 1400 - 9:17
آقای رییس جمهور  کاش برمی گشتید!
مشاوران و تیم رسانه ای رییس جمهور لازم است در متن سخنرانی وی از گنجاندن کلماتی که ممکن است به جهت تلفظ آن حاشیه ایجاد شود، خودداری کنند.

به گزارش رجال تبریز، از پر حاشیه ترین سفرهای تاریخ سیاسی کشور بعد از انقلاب بود و دیروز و در باب بی ادبی های تزار روس و رعایت نکردن ابتدایی ترین پروتکل های سیاسی در دیدار با همتای ایرانی اش به صورت اجمالی سخن گفتیم. اما همانطور که در مطلب دیروز اشاره کردیم، بخشی از روی سخن هم با ابراهیم رئیسی است.
حقیر به عنوان یک روزنامه نگار ساده و بی اسم و رسم هر زمان که برای مصاحبه با مسئولان در هر جایگاهی که باشند، تاکید می کنم در هر جایگاهی، به دفتر کارشان می روم، اولین نکته ای که لحاظ می نمایم پرستیژ کاری یک روزنامه نگار است که مبادا خدشه دار شود. یعنی هنگام ورود به اتاق مسئول مربوطه قدم هایم را آهسته بر می دارم تا او را مجبور به بلند شدن از میز خود و قدم برداشتن به سمت خود نمایم. و مصاحبه را تا زمانی که مسئول مربوطه مقابلم ننشیند و ترجیح دهد پشت میزش بماند، شروع نمی کنم. بارها شده که به مسئولی در باب ترک جایگاهش هم تذکر داده باشم.
آقای رییس جمهور انتظار این بود که در ورودی کاخ منتظر تزار روس بمانید و او را مجبور به ترک آشیانه اش نمایید. این رفتار را نه از سر غرور که به جهت رعایت و حفظ شان و اعتبار عالیترین مقام اجرایی کشور و اینکه جنابعالی نماینده ۸۷ میلیون ایرانی در آن سفر بودید، می بایت انجام می دادید.
آقای رییس جمهور کاش زمانی که پروتکل های سیاسی استقبال از مهمان را ندیدید، بر می گشتید! مهم نبود که عواقب این برگشت چه باشد، اقلا طرف روسی را متوجه رفتار بی ادبانه اش می کرد. در داخل هم قطعا حمایت آحاد ملت را همراه خود داشتید.
آقای رییس جمهور انتظار بود به جهت حفظ جایگاه حقوقی رییس جمهور کشور زبان بدن تان را پیش از دیدار با پوتین تمرین می کردید تا نشان از عجز و در موضع ضعف قرارداشتن تان تعبیر نشود.
آقای رییس جمهور انتظار داشتیم تا شخصی را که از صحنه نماز خواندتان عکس گرفته در همان مسکو اخراج کنید. کجای دنیا نماز خواندن یک روحانی حتی اگر آن نماز اول وقت باشد، کار شاقی است که رسانه های حامی شما در این چند روز و از ابعاد مختلف به تحلیل آن نشسته اند؟
آقای رییس جمهور رفتار تزار روس با شما زیبنده جایگاه ریاست جمهور ایران نبود و شایسته بود تا شاهد اقدامی متقابل از سوی حضرتعالی باشیم که متاسفانه چنین نشد! معلوم نیست ملاقات شما با ایشان چقدر طول کشیده اما فارغ از همه دیدگاه های سیاسی سفر شما به روسیه به جهت حفظ جایگاه مقامات عالیه ایران دستاوردی نداشت.
انتظاربود بعد از گاف هایی که در ادبیات رییس جمهور محترم در طول این مدت شاهد بودیم، تیم رسانه ای ایشان میزان حساسیت اش نسبت به این سفر بیش از روال معمول باشد، و از رییس جمهور هم انتظار بود تا متن سخنرانی اش را بارها تمرین کند تا اشتباهات گذشته تکرار نشود.
مشاوران و تیم رسانه ای رییس جمهور لازم است در متن سخنرانی وی از گنجاندن کلماتی که ممکن است به جهت تلفظ آن حاشیه ایجاد شود، خودداری کنند. در خدمت شما هستم جمله ای است که این روزها اسباب حواشی جدید برای رئیسی شده است و به نظر می رسد که عنایت ویژه ای باید روی ادبیات دیپلماتیک رییس جمهور هم صورت بگیرد که من بعد شاهد چنین حواشی نباشیم.
این ایراد متوجه تیم تشریفات ریاست جمهوری است که باید چنین مسائلی را فارغ از فضای تعارف به رییس جمهور اطلاع دهد. به هرحال این اولین سفر خارجی ابراهیم رئیسی بود و اشتباهاتی در آن رخ داد که نبایستی در سفرهای دیگر تکرار شود.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=17595

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها