تاریخ : دوشنبه, ۱۵ خرداد , ۱۴۰۲ 17 ذو القعدة 1444 Monday, 5 June , 2023
0
استاندار آذربایجان شرقی:

ایران مدرن مدیون آذربایجان است

  • کد خبر : 3851
  • ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
ایران مدرن مدیون آذربایجان است
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به نقش آذربایجان در رویدادهای مهم تاریخ کشورمان گفت: ایران مدرن مدیون این خطه در عرصه های مختلف است.

محمدرضا پورمحمدی اظهار کرد: دهه فجر فرصت مناسبی است تا دستاوردهای انقلاب اسلامی بازگو و یادآوری شود.

وی ادامه داد: با بیان اقدامات و دستاوردهای انقلاب، به یقین می توانیم بخشی از دسیسه های دشمنان نظام را که به دنبال سیاه نمایی هستند و نقاط منفی را پررنگ می کنند، نقش بر آب کنیم و بگوییم که نظام با وجود تمام مشکلات و موانعی که استکبار جهانی تلاش کرده به وجودآورد، با قدرت و غرور و با موفقیت های بسیار خوبی به جلو رفته است.

پورمحمدی با اشاره به اینکه ترسیم شور و هیجان و اراده ای که در روزهای پیروزی انقلاب وجود داشته، سخت است، گفت: این انقلاب از همان آغاز قیام مردمی و حرکت جمعی بود و مربوط به یک قشر خاص همچون دانشگاه، روحانیت و اصناف و کسبه نبود، بلکه همه باهم با عشق و علاقه به امام و خط امام و ایمان قوی که به راه امام داشتند، باعث پیروزی انقلاب شدند.

وی با اشاره به اینکه قیام ۲۹ بهمن تبریز در سال ۱۳۵۶ نقطه عطف پیروزی انقلاب اسلامی است، اضافه کرد: تبریز اسطوره تاریخ است و در انقلاب نیز پیشتار بوده، به طوری که مقام معظم رهبری گفتند آذربایجان سر ایران است.

استاندار آذرابجان شرقی اظهار کرد: ایران مدرن مدیون آذربایجان است، انقلاب مشروطه از تبریز آغاز شده و تبریز همیشه خاستگاه تحولات فکری و فرهنگی و اتفاقات مهم در کشور بوده است.

وی افزود: تبریز و آذربایجان همیشه پیرو امام خمینی و مقام معظم رهبری بودند و هر زمان که جان ایران به سردی گراییده است، آذربایجان سپر بلا شده است.

پورمحمدی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در۴۲ سال گذشته گفت: وقتی که از ماهیت و آرمان های انقلاب صحبت می شود همه اذعان می کنند که برخلاف سایر انقلاب های دنیا، انقلاب ایران، انقلابی ارزشی و فرهنگی است.

وی ادامه داد: عمده ترین اقداماتی که در ۴۲ سال گذشته در کشور انجام شده، در حوزه توسعه انسانی و فرهنگی در جامعه بوده است.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: قبل از انقلاب فقط ۵۰ درصد مردم باسواد بودند که امروز این رقم به ۹۸ درصد رسیده؛ پیش از انقلاب فقط ۱۰ درصد مردم از خدمات بهداشت و درمان برخوردار بودند در حالی که اکنون ۹۵ درصد مردم از خدمات بهداشت و درمان بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه انسان محور توسعه است، ادامه داد: افزایش سطح آموزش و بهداشت در کشور منجر شده امید به زندگی از ۵۴ سال به ۷۵ سال افزایش یابد.

پورمحمدی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه زیرساخت ها ، افزود: پیش از انقلاب ۱۰ درصد مردم به آب شرب دسترسی داشتند که اکنون ۱۰۰ درصد دسترسی به آب شرب در کشور ایجاد شده، ضمن اینکه دسترسی به برق نیز از ۱۰ درصد به ۹۵ درصد افزایش یافته و ۵۰ درصد مساکن روستایی مقاوم سازی شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۶۹۵ طرح و پروژه در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد، افزود: از این تعداد ۲ هزار و۶۰۰ طرح در مناطق روستایی ، یک هزار و ۹۰ طرح در مناطق شهری و ۵۶ طرح پروژه ملی است.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه راه آهن و محورهای مواصلاتی مانند رگ های بدن هستند که خون رسانی می کنند و اگر شبکه های ارتباطی قوی وجود داشته باشد، پشتیبانی و توسعه در بطن آن اتفاق می افتد، ادامه داد: راه آهن میانه- بستان آباد- تبریز ۱۸ سال بود که وعده داده شده بود، در دولت تدبیر و امید به بهره برداری رسید و تلاش می کنیم تا تیرماه به ایستگاه خاوران برسد.

وی اظهار کرد: در بحث بزرگراه ها می توان به افتتاح آزارد راه تبریز- سهند اشاره کرد، صمن اینکه بزرگراه تبریز-اهر ۳ کیلومترش باقی مانده ، از بزرگراه خواجه-ورزقان دو قطعه باقی مانده و قطعه اول تبریز- بازرگان در دست اقدام است.

پورمحمدی با بیان اینکه توسعه نیازمند منبع تامین کننده انرژی است، گفت: در چند سال گذشته چندین سد در استان افتتاح شده که می توان به سد خداآفرین، آجی لار چای، کلقان و قیز قلعه سی اشاره کرد.

وی ادامه داد: سد های گرگیان ، شهید مدنی و شهریار به اتمام رسیده و با دستور رییس جمهوری برای رفع مشکلات این سدها نیز ۳۵۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شده است.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: در حوزه برق نیز نیروگاه بادی آق کندی در میانه و سیکل ترکیبی هریس افتتاح شده و نیروگاه سهند نیز کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده و بازتوانی نیروگاه تبریز در دست اقدام است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش صنعتی نیز افزود: خط اتیلن پتروشیمی تبریز اتفاق بسیار بزرگی بود که در توسعه صنعت استان و ایجاد فرصت های شغلی نقش بسیاری دارد.

پورمحمدی ادامه داد: در بخش کشاورزی در ۲ سال گذشته وسعت کشت گلخانه ای سه برابر شده و محصولات کشاورزی و باغی به نسبت قابل توجه در حال افزایش است و صادرات غیر نفتی استان در ۲ سال گذشته با وجود مشکلات و تحریم ها به طور مداوم با ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش به ۳.۲ میلیارد رسیده است.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی یکی از استان های برتر در زمینه معدن است و معادن غنی مس، طلا و کانی های فلزی در این استان وجود دارد، گفت: بر اساس میزان معادن مکشوفه و خلوص مس ورزقان رتبه اول کشور هستیم و معادن مس بسیاری در نقاط مختلف استان وجود دارد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه توجه به بخش معدن در آینده استان بسیار نقش مهمی دارد، افزود: از این رو تولید مس کاتد و ذوب و پالایش ورزقان مصوب شده و پیمانکار آن به زودی معرفی خواهد شد .

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین منابع تولید آلومینا، نفلن سینیت می باشد، اضافه کرد: نفلن سینیت سراب در حدود ۵ میلیارد تن منابع دارد که عملیات اجرایی آن در سفر قبلی رییس جمهور آغاز و قرار گاه خاتم به عنوان مجری پروژه انتخاب شده که اشتغال مستقیم و غیرمستقیم آن خواهد توانست شمال شرق استان را از نظر تولید فرصت های شغلی غنی و مهاجرت را معکوس کند.

پورمحمدی با بیان اینکه نفت و گاز، موقعیت لجستیکی و گردشگری سه مزیت بزرگ کشور است ، گفت: آذربایجان شرقی در محور ترانزیتی سه کریدور مهم بین‌المللی قرار دارد که می توان از این مزیت درآمدزایی کرد.

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی در قدیم چهارراه ارتباطی غرب و شرق بوده و اکنون به دنبال این هستیم که این موقعیت ژئوپولیک را احیا کنیم و در اولین قدم، راه آهن جلفا را از طریق نخجوان به شبکه سراسری بازار آسیای میانه و مرکزی وصل کنیم تا بازار آسیای میانه در اختیار ما باشد.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید از این موقعیت ترانزیتی به خوبی بهره مند شویم، افزود: همچنین بزرگراه تبریز-اهر را به بیله سوار و آن طرف مرز ادامه دهیم و از جلفا خط راه آهن به چشم ثریا در ترکیه وصل شویم.

وی با اشاره به مزیت های گردشگری استان اظهار کرد: در آذربایجان شرقی بیش از یک هزار و ۵۰۰ اثر ثبت شده ملی و بین المللی داریم و بیش از ۸۰ پروژه میراثی و گردشگری در استان در حال انجام است تا بتوانیم در طول زمان از این مزیت به درآمد و توسعه و رفاه دست یابیم.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه انقلاب ما ارزشی و فرهنگی است، گفت: علم و دانش پیش نیاز توسعه انسانی است و در این ۴۲ سال در کنار امنیت پایدار به توسعه علمی دست یافته ایم به طوری که ۵ درصد دانش جهان را ایران تولید می کند و رتبه ۱۵ بین کشورهای دنیا از نظر تولید علم و فناوری هستیم.

وی ادامه داد: با وجود تمام سختی ها که استکبار جهانی بر ما اعمال می کرد، توانسته ایم از نظر تولید و تبدیل علم به فناوری به خوبی پیشرفت کنیم، بطوری که در بحث سلول های بنیادی، دانش هسته ای، صنایع دفاعی و نظامی رتبه های اول تا هشتم جهان هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: در ۲ سال گذشته ۱۴۲ شرکت دانش بینان، ۲۱ مرکز رشد و ۲۳۷ واحد فناور در استان ثبت و فعالیت خود را آغاز کرده اند.

وی با اشاره به اینکه شعار انقلاب، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود، اظهار کرد: در ۴۲ سال تلاش شده در مقابل نظام دیکتاتوری یک نظام مردم سالاری دینی در کشور مستقر شود.

پورمحمدی تاکید کرد: به عنوان یک فرد دانشگاهی اعلام می کنم هیچ کشوری وجود ندارد مردم آزادانه در تعیین سرنوشت خود سهیم باشند و تمام مسولیت ها از جمله رهبری ،رییس جمهور و نمایندگان با اراده مردم بوده باشد.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری در سال آینده گفت: اگر به دنبال کاهش مشکلات هستیم، پیش شرط آن حضور پرشور مردم با تمام سلایق در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ پای صندوق های رای است.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه عقل جمعی اشتباه نمی کند و منتظر همراهی و همگامی مردم در انتخابات هستیم، افزود: از تمام نخبگان، گروه های مرجع، رسانه ها، هنرمندان، ورزشکاران و روحانیون درخواست داریم که بر اصل مشارکت تاکید کنند .

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=3851

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها