تاریخ : جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱ 13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
0

ایران به آمریکا پیام داد/ با دقت این تحرکات را زیر نظر داریم

  • کد خبر : 1940
  • ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
ایران به آمریکا پیام داد/ با دقت این تحرکات را زیر نظر داریم
سخنگوی وزارت خارجه از رایزنی وزیر خارجه کشورمان با همتایان کویتی، قطری و ارمنستانی خود طی روزهای اخیر خبر داد. خطیب‌زاده درباره بازگشت ناو هواپیمابر آمریکایی به خلیج فارس گفته: کارها، حرکت‌ها و برخی شیطنت‌های آمریکا از چشم ما پنهان نیست و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی ما به حرکت‌ها به‌ظاهر پنهان آمریکا در منطقه و عراق اشراف کامل دارند. پیام‌ها با شفافیت به آمریکا و کشورهای منطقه گفته شده و به این کشورها گفته شده در دام این شیطنت‌ها نیفتند. با دقت این تحرکات را زیر نظر داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که اقدامات و تحرکات و برخی شیطنت‌های آمریکا از چشم ایران پنهان نیست و نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و نظامی ما به تحرکات به ظاهر پنهان آمریکا در منطقه و عراق اشراف کامل دارند و پیام‌ها با شفافیت به واشنگتن و کشورهای منطقه گفته شده است.پیام

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت حضوری برگزارش شد، ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

خطیب‌زاده در ابتدای این نشست خبری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سپهبد شهید قاسم سلیمانی عنوان کرد: بزرگداشت در خوری در کشورهای مختلفی علیرغم کرونا برای این شهید بزرگوار برگزار شد.

*پرونده مسببان حادثه هواپیمای اوکراینی با جدیت در حال پیگیری است

وی در پاسخ به سؤالی درباره سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی و پرداخت غرامت به خانواده جانباختگان بیان کرد: ضمن عرض تسلیت خدمت خانواده‌های داغدار فاجعه هواپیمای اوکراینی، تصمیمی که هیأت دولت گرفته ناظر بر پرداخت یکسان دیه به همه قربانیان این هواپیما است.

خطیب‌زاده افزود: موضوع دیه به هیچ وجه جایگزین پرونده کیفری که در دست پیگیری است، نیست. پرونده مسببان این حادثه با جدیت در حال پیگیری است و فکر می‌کنم در روزهای آتی مثل همه ابعاد دیگری که بود ایران و سازمان‌ها و نهادهای مسؤول پیگیری کردند در این خصوص نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

* ناخرسندی خود را به همسایگان اعلام کردیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره رای ممتنع عراق و غیبت افغانستان در جلسه چهارشنبه بودجه سازمان ملل افزود: آمریکا برای سومین بار در اقدامات خود علیه ملت ایران در سازمان ملل شکست خورد و این نشست انزوای روزافزون رژیم فعلی کاخ سفید را نشان می‌دهد. این اقدام آمریکا در احیای کمیته تحریم ایران به شکست مفتضحانه آمریکا انجامید.

وی خاطرنشان کرد: ناخرسندی خود را به همسایگان خود اعلام کردیم و نخست‌وزیر عراق هم اعلام کرد در حال پیگیری این موضوع هستند.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه بهتر می‌دانند که یکجانبه‌گرایی و سرکشی‌های آمریکا تا چه حد بر ضد ملت‌های منطقه بوده است.

*اقدامات و تحرکات و برخی شیطنت‌های آمریکا از چشم ما پنهان نیست/ در دفاع از منافع ملی و کیان خود لحظه‌ای تردید نمی‌کنیم

خطیب‌زاده درباره گزارش پنتاگون مبنی بر بازگشت ناو هواپیمابر آمریکایی به خلیج فارس به خاطر تهدیدهایی که اخیرا ایران داشته است و همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر پیام امارات عربی متحده به تهران که در تحولات اخیر در منطقه هیچ نقشی نداشته است، اظهار داشت: اقدامات و تحرکات و برخی شیطنت‌های آمریکا از چشم ما پنهان نیست. بیشتر از تحرکات رسانه‌‌ای، نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی ما به تحرکات به ظاهر پنهان آمریکا در منطقه و عراق اشراف کامل دارند. پیام‌های لازم از مجاری مختلف با صراحت و شفافیت به واشنگتن گفته شده و به کشورهای منطقه هم از طریق پایتخت‌هایشان گفته شده که در دام این شیطنت ها نیفتند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه با دقت این تحرکات را زیر نظر داریم، اظهار داشت: به طور مشخص می‌بینیم که نقش عوامل و متحدان رژیم اشغالگر قدس را در برخی ایجاد تنش‌ها به ویژه در عراق شاهد هستیم. هیچ خجالتی ندارند که با خون آمریکایی به برخی اهداف خود برسند.

وی یادآور شد: البته جوابمان این است که به دنبال تنش نیستیم، ولی در دفاع از منافع ملی و کیان خود لحظه‌ای تردید نمی‌کنیم و با جدیت، آشکارا و مستقیم پاسخ می‌دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات مشاور نخست وزیر عراق درباره سردار قاسم سلیمانی مبنی بر اینکه وقتی در باز است چرا از پنجره وارد می‌شوید و اینکه سردار سلیمانی رفت و آمدهایی غیر از رفت و آمدهای رسمی به عراق داشته است و برخی مطالب مطرح شده مبنی بر ایراد اتهاماتی به نخست‌وزیر عراق درباره ترور سردار سلیمانی، گفت: اظهاراتی که منتقل کردید را باید ببینم و جایگاه حقوقی این مشاور را نمی‌دانم، ولی نخست‌وزیر وقت عراق با صراحت و آشکارا دو نکته را چندین بار عنوان کرده است که سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق همراه با ماموریت خاص و در پاسخ به پیامی که از عربستان دریافت کرده‌ بودیم عازم عراق بود و در فرودگاه بغداد مورد حمله تروریستی واقع شد. بعید می‌دانم جز این اظهارنظر مقام عراقی نکته دیگری قابل توجه باشد.

وی افزود: مردم عراق نشان دادند که تا چه حد قدردان زحمات سردار سلیمانی هستند. سردار سلیمانی با تمام قوا و نیرو داعش را در عراق شکست داد و اینها در خاطره و حافظه این ملت و منطقه باقی می‌ماند. درباره اظهارات غیررسمی صحبتی ندارم.

خطیب‌زاده درباره پرونده مشترک ایران و عراق در خصوص سردار سلیمانی و اظهارات سفیر عراق مبنی بر اینکه با ایران مشترکا از آمریکا بابت ترور فرماندهان مقاومت شکایت می‌کنیم نیز ادامه داد: یک موضوع جدی، بعد عراقی پیگیری این ترور است. سردار ما به دستور رئیس جمهور کشور دیگر ترور شد و به این ترور نیز افتخار کرده است. البته از ترامپ این چیزها را زیاد دیده‌ایم. دولت عراق مسؤولیت داشته و در حوزه مشترک کارهایی شده و ادامه هم خواهیم داد.

*در خصوص توان دفاعی ایران نه هیچ وقت مذاکره شده و نه می‌شود و نه خواهد شد

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اظهارات مشاور بایدن در خصوص گفت‌وگوی موشکی بالستیک با ایران بعد از بازگشت آمریکا به برجام اظهار داشت: در خصوص توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران، نه هیچ وقت مذاکره شده و نه می‌شود و نه خواهد شد. توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران براساس نیازهای ملی ایران تعریف و مستقل اینها را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: در مورد موضوع موشک یک بار در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و موضوع خاتمه یافته است. آمریکایی‌ها می‌دانند موضوع موشک که موضوع ثانویه است از حیض انتفاع ساقط می‌شود و طرح آن فاقد وجاحت است و بر این اساس ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ کلیه قطعنامه‌ها از جمله قطعنامه ۱۹۲۹ ملغی شد و برخی محدودیت‌هایی که باقیمانده در ژانویه ۲۰۲۳ ملغی می‌شود.

خطیب‌زاده تصریح کرد: ما یک بار درباره برجام مذاکره کردیم و هیچ قسمتی از برجام را دوباره مذاکره نمی‌کنیم و آمریکایی‌ها بهتر می‌دانند که اینها اظهارنظرات داخلی است و برای ایران ارزشی ندارد و جواب ما اجرای کامل برجام بدون شرط، کامل و جبران مافات است.

* احتیاج به کسی نداریم پیام بدهیم و بگیریم

سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه در گفت‌وگوهای تلفنی ظریف با همتایان کویتی و قطری پیامی به واشنگتن منتقل یا از واشنگتن دریافت شده است، تصریح کرد: ما احتیاج به کسی نداریم پیام بدهیم و بگیریم. به طور کاملا روشن مجاری خود را داشتیم. به واشنگتن از طریق سوئیس پیام دادیم و به کشورهای منطقه هم مستقیم به خودشان از طریق پایتخت‌ها پیام داده‌ایم که در دام این شیطنت آفرینی‌ها و ماجراجویی‌های آمریکا نیفتند. با وزرای خارجه گفت‌وگویی شده است و آنها نکات خود را گفته‌اند و ما هم پاسخ خود را گفته‌ایم عواقب هر گونه ماجراجویی مستقیم و روشن به عهده واشنگتن است و بدون ذره‌ای تردید پاسخ ما کوبنده خواهد بود اگر ماجراجویی صورت بگیرد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره واکسن کرونا گفت: ما در همه مقاطع کارهای لازم را در خصوص واکسن کرونا انجام دادیم و هر زمان درخواستی شده با سرعت انجام دادیم.

*قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین درباره بدهی کره جنوبی به ایران اعلام کرد که قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند و امیدواریم خاتمه‌ای باشد به مسیری که در حال حاضر وجود دارد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا ایران، عراق را صحنه تسویه حساب خود با آمریکا می‌کند؟ گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در حوزه منطقه ای حسن همسایگی است و همواره تلاش کردیم در حوزه‌های همسایگی خود از جنگ جویی‌ها و ماجراجویی‌ها و اشغالی که توسط آمریکا رخ داده کمک کنیم این فضا به امنیت پایدار برسد. بر عکس آنچه آمریکا انجام می‌دهد با تمام توطئه آفرینی ها سعی نکردیم آنچه رخ می‌دهد در کشورهای همسایه باشد. اساس آمریکا استفاده از پایگاه‌های دیگر کشورهاست. آمریکا در خاک عراق پایگاه‌های متفاوتی دارد نیروهای نظامی آن بخش‌هایی از عراق را اشغال در داخل عراق سردار ما را به شهادت می‌رساند می‌دانیم تا چه حد مقامات و شخصیت های عراق منزجر هستند. هر چه زودتر چکمه پوشان آمریکا عراق و منطقه را ترک کنند. هیچ وقت تلاش نخواهیم کرد دوستان را در منطقه در موقعیت انتخاب قرار دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: روابط عراق با ایران چند لایه است و روابط دو کشور طبیعی و تاریخی، مردمی و دارای عمق و افق و عرض بسیار قابل توجه است. هیچکس نمی‌تواند با اقدامات ساختگی و مهندسی شده این روابط را خراب کند مگر اینکه دو ملت بیدار نباشند که الحمدالله دو ملت بیدار هستند.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: وقتی برجام امضا شد به رغم تمامی سنگ اندازی‌های عربستان، ظریف اولین پیام خود را در خصوص منطقه نوشت و به منطقه پیغام داد که موضوعات منطقه را باید بین خودمان حل کنیم. واقعیت تلخی است که برخی حکام در منطقه فکر می‌کردند با آمدن ترامپ پنجره‌ای برای آنها ایجاد شده و تمام تخم مرغ‌هایشان را در سبد ترامپ گذاشتند.

خطیب‌زاده اظهار داشت: آنچه در یمن رخ داد واقعا تلخ است و واقعا یک ملت را در محاصره و قحطی گذاشتن فاجعه تاریخی است و یمن همسایه دیوار به دیوار عربستان است. اتفاقی که در مورد قطر رخ داد اتفاق خوبی نیست. هر کدام از اینها هر چه زودتر حل شود برای منطقه بهتر است. آن روزی که عربستان به این نتیجه برسد که می تواند در مسیر مستقیم با ما و منطقه صحبت کند و به آغوش منطقه برگردد و دست از خرید امنیت از خارج منطقه بردارد روزهای بهتری برای منطقه رقم می‌خورد. عربستان کشور مهمی است و این امکان وجود دارد که روابط را بازسازی کنیم اگر حکام آل سعود از مسیر خود برگردند.

* دخالت در امور داخلی چین محکوم است

سخنگوی وزارت خارجه درباره دخالت‌های مستمر آمریکا در چین و بحث تبت نیز بیان کرد: تنفیذ این دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای دیگر است. سیاست قطعی ما مخالفت با این دخالت‌ها بوده است و این اصل سیاست خارجی ایران بوده و این اقدام آمریکا دخالت در امور داخلی چین است و مردود است و محکوم می‌شود.

*در خصوص برجام با کسی مذاکره نداریم

خطیب‌زاده درباره بندی از قانون مصوب اخیر مجلس و اینکه عذرخواهی آمریکا باید صورت بگیرد، اظهار داشت: طرح مجلس را باید با جزییات دید. ما مکلف به اجرای قانون هستیم. ما در خصوص برجام با کسی مذاکره نداریم. مذاکره برجام انجام و تمام شده و شاهد اجرای موثر تعهدات آمریکا باید باشیم و منتظر آن هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نشست اخیر وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ بیان کرد: این نشست غیررسمی بود ولی موضوعاتی در دستورکار کمیسیون مشترک برجام است و در حال پیگیری است. موضوعاتی که در جلسه وزرای خارجه طرح شد از جنس بیان مواضع بود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره همکاری‌ها با چین و روسیه بیان کرد: بعد از اجرای برجام، مهمترین همکاران ما در این ایام چین و روسیه بودند و طبیعی است اگر آمریکا مسیر خود را اصلاح و به تعهداتش برگردد همکاری‌ها شدت خواهد گرفت. روابط ما با چین به مشارکت راهبردی رسیده است و سند ۲۵ ساله با جدیت پیگیری ‌می شود. سیاست ما براساس نگاه بلندمدت ماست.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره سفر عراقچی به قطر گفت:‌این سفر از پیش تعیین و برنامه ریزی شده بود و قرار بود هفته قبل از آن انجام شود که به تاخیر افتاد به خاطر موضوعات لجستیکی و کرونا. روابط ما با قطر منظم است. این تماس‌هایی که برقرار می‌شود در آن چارچوب است.

وی همچنین گفت: در مورد FATF نظرات ما کاملا روشن است و بهترین اتفاق این است که نقش موثری در شکل گیری استانداردهای بین‌المللی داشته باشیم. عدم حضور ما محروم کردن خود از این استانداردهاست. بانک مرکزی و نهادهای پولی و مالی باید به طور مشخص برای همه توضیح دهند نبود ما در آن چه مشکلاتی برای مبادلات بانکی ایجاد می‌کند.

خطیب‌زاده بیان کرد: متاسفیم از لیست خاکستری به لیست سیاه برگشتیم، ولی به رغم سختی‌ها وزارت خارجه به تلاش های خود ادامه می‌دهد.

وی درباره رفتن و ماندن ناو آمریکا که سؤال خبرنگار خبرگزاری فرانسه بود، گفت:‌ اینکه بروند و بیایند تصمیم خودشان است. ما برای همه سناریوها آمادگی داریم چه آنهایی که نمایشی است و چه آنهایی که محرمانه انجام می‌دهند. برای پاسخ خود مطمئن هستیم. امیدواریم در روزهای آینده تنش آفرینی نکنند که میراث شومی بگذارند که نسل‌های آینده آمریکا پاسخگوی آن باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب در خصوص ایران و اینکه بازگشت به برجام بدون تغییر رفتار ایران،‌کشورهای منطقه را تهدید می‌کند و اینکه گفته بود ایران و ترکیه از سالیان دور طمع امپراتوری در منطقه عربی را داشتند، اظهار داشت: اظهارات مقامات سیاسی برخی اتحادیه‌ها و سازمان‌ها به اندازه وزن سازمان‌ها به آن اهمیت بدهید بهتر است اینها به عادی سازی و آشکارسازی برخی روابط دشمنان جهان اسلام توجه کند.

وی خاطرنشان کرد:‌منطقه احتیاج به شخصیت‌هایی دارد که نگاهشان متفاوت و از درون باشد و بیش از این ارزشی ندارد. برجام چیزی است بین ما و ۱+۵ امضا و گفت‌وگو شده و در خصوص برجام آنها طرف ما هستند و درباره منطقه، منطقه.پیام

خطیب‌زاده افزود: احتیاج به تغییر گفتمانی داریم که در ذهن تصمیم سازان و تصمیم گیران برخی کشورها اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره سفر ظریف به مسکو و باکو و ایروان نیز گفت: در مورد سفر ظریف به برخی کشورها که در دستورکار داریم دچار برخی مضایق لجستیکی هستیم و همه اینها انجام می‌شود.پیام

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی گفت:‌ روابط ما روسیه در بهترین حالت خود دارد.پیام

وی در پاسخ به پرسش دیگری نیز بیان کرد: ما دولت مستقری در آمریکا نداریم که رفتار متفاوتی از آن ببینیم. انتظار ماست که رفتار درست و صحیح را ببینیم. بسیاری از اقدامات ما در چارچوب صبر راهبردی ما تعبیر می‌شود اقداماتی است که به حسن نیت تعبیر می‌شود. امیدواریم آمریکا قدر فرصت نهایی که در برجام برای آن ایجاد می‌شود، بداند.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=1940

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها