تاریخ : دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰ 12 ربيع أول 1443 Monday, 18 October , 2021
0

دولتِ «انجام شد» باشيد!

  • کد خبر : 12086
  • 06 شهریور 1400 - 9:29
دولتِ «انجام شد» باشيد!
عليرغم ايرادها و انتقادهائي که به انتخابات و بعضي امور ديگر دارم، نگاه کلان و ملي به کشور و دولت ايجاب مي‌کند کمک کردن به رئيس‌جمهور رئيسي و هيأت دولت و ساير ارکان مديريتي کشور را وظيفه‌اي اجتناب‌ناپذير بدانم. با همين نگاه، تصميمات و عملکردها را زير نظر داريم و به وظيفه مطبوعاتي خود که بخشي از وظايف اجتماعي و شهروندي است در جهت تأييد و حمايت در موارد مثبت و نقد و ارائه پيشنهاد در موارد منفي عمل خواهيم کرد.

عليرغم ايرادها و انتقادهائي که به انتخابات و بعضي امور ديگر دارم، نگاه کلان و ملي به کشور و دولت ايجاب مي‌کند کمک کردن به رئيس‌جمهور رئيسي و هيأت دولت و ساير ارکان مديريتي کشور را وظيفه‌اي اجتناب‌ناپذير بدانم. با همين نگاه، تصميمات و عملکردها را زير نظر داريم و به وظيفه مطبوعاتي خود که بخشي از وظايف اجتماعي و شهروندي است در جهت تأييد و حمايت در موارد مثبت و نقد و ارائه پيشنهاد در موارد منفي عمل خواهيم کرد. نکات اين مقاله نيز بر همين اساس ارائه مي‌شوند.
۱- اقدامات تشريفاتي و نمايشي از قبيل حضور يافتن در حرم امام خميني، عکس گرفتن با کارکنان غسالخانه بهشت ‌زهرا، نيمه‌شب به وزارتخانه رفتن وزرا و روز پنجشنبه جلسه دولت را تشکيل دادن، فقط در صورتي جواب مي‌دهند که در سفره مردم اثر بگذارند، قيمت‌ها را کاهش بدهند و مرگ و ميرهاي کرونائي را به طرف صفر شدن ببرند. در غير اينصورت دولت سيزدهم هم مي‌شود مثل دولت‌هاي ديگر مخصوصاً دولت‌هاي نهم و دهم که محور اصلي آن‌ها نمايش بود و رئیس آن دو دولت مي‌گفت صبحانه فقط نان و چائي‌شيرين مي‌خورم ولي نهادينه شدن اختلاس و اختلاف و دروغ از همان زمان شروع شد. ميثاق بستن با امام خميني، بسيار خوب است ولي براي اين کار نيازي به حضور دستجمعي با مارش نظامي و دسته‌گل و تشريفات و زیارت‌نامه خواندن در مکاني که با هزينه سرسام‌آور به صورت اشرافي ساخته شده و با روح ساده‌زيستي رهبر انقلاب و بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي در تضاد مي‌باشد، نيست. آقاي رئيس‌جمهور به هر يک از وزرا يک نسخه از وصيت‌نامه امام را بدهند و تأکيد کنند هر روز قبل از شروع به کار قسمتي از آن را بخوانند. يک عکس از داخل حسينيه جماران هم در اطاق وزرا نصب شود تا همواره به ياد بياورند که امام در چه مکان ساده‌اي بارعام مي‌داد و حتي اجازه نداد ديوار حسينيه را رنگ کنند. وزرا اگر اهل عمل باشند، همين کافي است. به بهشت‌ زهرا و حرم امام هم خودشان هر وقت خواستند به تنهائي و بدون تشريفات و زيارت‌نامه‌خواني بروند و با امام نجوا کنند و بگویند که شما اهل اشرافي‌گري نبوديد…
۲- درست مثل شما اولين سفر استاني آقاي روحاني بعد از رئيس‌جمهور شدنش به خوزستان بود که ديروز شما به آنجا رفتيد، ولي خوزستان هنوز تشنه و تب‌دار است و در انتظار انجام وعده‌ها. شما هم اگر «سفرمحور» باشيد نه «عمل‌محور» هيچ مشکلي از خوزستان حل نخواهد شد.
۳- تلاش کنيد دولتتان دولت «انجام شد» باشد نه دولت «بايد انجام شود». تا حالا دولتمردان در ادبياتشان به کلمه «بايد» علاقه زيادي نشان داده‌اند و عموماً از اصحاب فعل مضارع بودند. شما تلاش کنيد کلمه «بايد» را از ادبيات خود و وزرايتان حذف کنيد و هر وقت کاري را انجام دادید خبرش را به مردم بدهيد. مردم از وعده شنيدن‌ها خسته شده‌اند و مي‌خواهند دولتمردان از اصحاب فعل ماضي باشند.
۴- آقاي رئيس‌جمهور، وزرايتان به هنگام صحبت در مجلس براي کسب رأي اعتماد، به اعضاء دولت قبل از خود با اين اسم رمز که فساد را از وزارت متبوع ريشه‌کن خواهند کرد بسيار تاختند. واقعيت اينست که اعضاء دولت قبل، فاسد نبودند حتي با فساد مبارزه هم کردند ولي چون فساد به ارث رسيده از دولت‌هاي نهم و دهم در لايه‌هاي مختلف جامعه جا خوش کرده و همچون اژدهاي هفت‌سر همه جا را فراگرفته، نتوانستند بر آن چيره شوند. شما هم با اين وزرا که تعداد قابل توجهي از آنها را از آن دولت‌ها وام گرفته‌ايد نمي‌توانيد بر اژدهاي فساد چيره شويد. نمي‌خواهم کسي از وزرايتان را متهم کنم ولي به شما توصيه مي‌کنم با ماجراي فسادستيزي برخورد عميق داشته باشيد و به شعارها و بله‌قربان‌ گفتن‌ها اعتنا نکنيد. به رفتار شرم‌آوري که در اوين با زندانيان شده است بنگريد که محصول وعده‌هاي شما در دوران رياست قوه قضائيه‌تان است و اتمام حجتي که با دنيا کرده بوديد تا بيائيد زندان‌هاي ما را ببينيد که حقوق بشر چقدر در آنها رعايت مي‌شود ولي حالا زبان آنها بر سر نظام جمهوري اسلامي دراز است که شما حرفتان با عملتان يکي نيست. اين، نتيجه اعتمادتان به اصحاب شعار و بله‌قربان‌گوهاست، از آن بپرهيزيد.
۵- اکنون يکدست‌ترين حاکميت را براي مديريت کشور در اختيار داريد و هيچ بهانه‌اي براي عدم توانائي جهت حل مشکلات معيشتي مردم، مقابله جدي با کرونا و سروسامان دادن به اقتصاد بحران‌زده کشور نداريد. اگر خطري وجود دارد، نگرش يکسويه به مسائل است که واقعاً خطرناک است. براي دور شدن از اين خطر، مشاوراني از نگرش‌هاي ديگر هم برگزينيد. مشاوران همسو ممکن است براي حفاظت از جايگاه خود، فقط بله‌قربان‌گو باشند و تصديقتان کنند در حالي که شما به مشاوراني نياز داريد که صادقانه به شما مشاوره بدهند و از مصاديق اين فرمايش امام‌المتقين عليه‌السلام باشند که فرمود: صَديِقُكَ مَنْ صَدَقَكَ لا مَنْ ‌صَدّقَكَ.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=12086

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها