تاریخ : جمعه, ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱ 13 رجب 1444 Friday, 3 February , 2023
1
روحانی:

اگر ٧٠ درصد مردم پای صندوق رأی بیایند، منشور امام در ١٢ بهمن ۵٧ محقق شده

  • کد خبر : 3861
  • ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
اگر ٧٠ درصد مردم پای صندوق رأی بیایند، منشور امام در ١٢ بهمن ۵٧ محقق شده
رئیس‌جمهور گفت: امام (ره) قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست و تلاش می‌کرد اذهان و افکار مردم برای آن مسیر و راهی که امام برای انقلاب انتخاب کرده بود، اقناع شود.

حسن روحانی این سخنان را در آیین تجدید میثاق هیات دولت با آرمان‌های امام راحل(ره) بیان کرد.

حسن روحانی گفت: خداوند بزرگ را سپاسگذاریم که برای هشتمین نوبت در هشت سال دولت تدبیر و امید در دهه فجر انقلاب اسلامی موفق شدیم مضجع شریف امام را زیارت کنیم. این ایام هم مصادف با میلاد با سعادت دخت پیامبر عظیم الشأن اسلام، حضرت زهرای مرضیه(ع) و همچنین سالروز ولادت امام راحل‌مان در همان روز است.

وی ادامه داد: امام عزیز و بزرگوار ما در طول نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی درس‌ها و راه‌های بسیار ارزشمندی را به ما و جامعه ایران و جامعه اسلامی آموخت. در اکثر نهضت‌ها و انقلاب‌ها معمولاً رهبران یا بر احزاب سیاسی تکیه می کنند یا قدرت‌های نظامی. قدرت نظامی چریکی را تشکیل می‌دهند و یا اینکه با قدرت‌های خارجی، آنهایی که مخالف با حکومت قبلی هستند نوعی تماس برقرار می‌کنند تا بتوانند به موفقیت و پیروزی برسند. امام (ره) هیچ یک از این راهها را انتخاب نکرد، امام (ره) قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست و تلاش می‌کرد اذهان و افکار مردم برای آن مسیر و راهی که امام برای انقلاب انتخاب کرده بود، اقناع شود.

وی افزود: امام از سال‌ها پیش به خوبی می دانست که قدرت نرم بر قدرت سخت پیروز خواهد شد و ایشان قدرت نرم را انتخاب کرده بود. روز دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ نشان داد که امام در مسیر و راهش چگونه پیروز شد. روز ۱۲ بهمن روزی بود که امام (ره) سرمایه اجتماعی خود را به رخ جهانیان کشید و روز دوازدهم بهمن بی‌تردید «یوم الخمینی» بود.

رئیس‌جمهور گفت: اگر در روز عاشورا مردم تظاهرات کردند؛ هم عشق به امام حسین و هم عشق به راه و مسیر امام مردم را به خیابان‌ها کشاند. اگر در روز اربعین مردم به عشق شهدای کربلا و انقلاب اسلامی به خیابان‌ها آمدند، ۱۲ بهمن نه تاسوعا و نه عاشورا و نه اربعینی بود آن روز ویژه امام بود یعنی همه مردم به استقبال رهبری آمدند که حداقل ۱۴ سال در انتظار چنین روزی بودند.

وی با اشاره به جنایات رژیم طاغوت گفت: هر که را توانستند گرفتند، زندان بردند و تبعید کردند، همان رژیم زندان و تبعید را پایان داد اما امام نگذاشت قدرت جباری که او را تبعید کرده بود، آن قدرت جبار او را برگرداند امام اول آنها را بیرون ریخت بعد برای آمدن پیروزمندانه خودش زمینه را مهیا کرد. استقبال عظیمی که از مهرآباد تا بهشت زهرا انجام گرفت نشان داد که امام دارای چه محبوبیت و نفوذی در میان مردم است.

روحانی گفت: نطق امام در دوازدهم بهمن، اولین نطق ایشان در ایران بعد از ۱۴ سال بود. آخرین نطق امام به سال ۴ آبان ۴۳ مربوط می‌شود که درباره کاپیتولاسیون صحبت و بعد هم تبعید شد. بعد از آن سخنان امام و اعلامیه‌های ایشان یا در نجف و یا در پاریس نوشته می‌شد و در ۱۲ بهمن امام دوباره توانستند در این سرزمین‌ برای ملت خود و جهانیان سخن بگویند.

وی افزود: نطق امام در روز دوازدهم بهمن منشور جمهوریت و اسلامیت ما است و ‌آن نطق به عنوان پایه و اساس نظام ما بوده و ما تا زمانی که با کلام امام و منطق امام در ۱۲ بهمن ۵۷ در تماس هستیم همچنان پیروز خواهیم بود. امام در آن نطق که در کنار مرقد پاک شهیدان این سرزمین ایراد کرد،‌ ارواح شهدا و همه ملت ایران و جهان را به گواه گرفت. او در آن نطق تنها از مشروعیت دینی حرف نزد؛ از مقبولیت و رای مردم حتی از عقلانیت و مقبولیت هم حرف زد و گفت رژیم سلطنت رژیم عقلانی نیست هیچ عقلی نمی‌پذیرد پدران ما برای ما تصمیم بگیرند و با همین سخنان راه را برای ما روشن کردند. امام به صراحت گفت پدران ما اولیا ما نیستند، ما باید به دولت و نظامی که می‌خواهیم رای بدهیم و آن را برگزینیم، او از آرای مردم سخن گفت، از عقلانیت سخن گفت و با این دلایل محکم مسیر انقلاب را مشخص کرد.

رئیس دولت گفت: امام در ۱۲ بهمن ۵۷ گفت نظامی از دیدگاه او مشروع است که آن نظام عقلانی، مورد رای و نظر مردم، و در چارچوب اساس و موازین اسلام باشد. راه و مسیر همان است، راهی که او برای ما انتخاب کرد دولتی که گفت تعیین می‌کنم به خاطر اینکه مردم به من اعتماد دارند گفت من دولت تعیین می‌کنم. این سخن امام سخن مهمی در اجتهاد و فقه سیاسی شیعه بود. او به ولایت شرعی خود اتکا نکرد بلکه با اتکا به نظر و رای مردم دولت تعیین کرد پس مسیر را به خوبی برای ما مشخص کرد.

وی ادامه داد: اه امام باعث بقای نظام می‌شود؛ راه امام تنها به این نیست که کلمات امام را بخوانیم و تکرار کنیم، مهم اجتهاد در کلام امام است. اگر ما از کلمات و راه امام استنباط کردیم که اگر در شرایط امروز امام می‌خواست راه‌حل بدهد، چه راه حلی بود؟ اجتهاد پویا در راه امام مهم است، راه امام و توسعه راه امام برای ما اهمیت دارد امام در منشور برای ما تبیین کرد که ارزش‌ها انقلاب ثابت است، اما روش‌ها ثابت نیست. در هر زمانی و در هر شرایطی ما باید روش صحیح و درست منطبق با شرایط زمان را برای اهداف بلند انتخاب کنیم. راه امام (ره) به این معناست که امروز به خوبی از سیره امام و از کلام امام استنباط کنیم که راه مان را به خوبی برگزینم و انتخاب کنیم.

وی افزود: امام (ه) در آن نطق تاریخی بر آرای نسل حاضر تاکید کرد و حتی اشاره کرد که آرا نسل دیروز نمی‌تواند مبنا برای نسل امروز باشد. در هر مقطعی مردم باید با آرا خود نظام مورد نظر خود را برگزینند. امام در همان نطق به قاعده سلطه اشاره کرد که مردم نسبت به سرنوشت خود می توانند تصمیم بگیرند. اینجا آن مسیر و راه درستی است امام (ره) حاکمیت اسلام را با حکومت مردم در کنار هم تلفیق می کند و به ما می گوید که چگونه باید مسیر را ادامه دهیم.

روحانی با تاکید بر اینکه در اکثر انتخابات‌های ما گاهی جمعیت بیش از دوسوم و بیش از ۷۰ درصد مردم پای صندوق آرا آمدند،‌گفت: وقتی دوسوم جمعیت پای صندوق آرا می‌آیند این رای تنها به ثمره نیست، به شجره هم است. میوه ای که می‌چینند و به آن اعتقاد دارند از آن درختی است که آن درخت را پذیرفته و قبول کرده است. آرای مردم پای صندوق هم به ثمره و هم به شجره است. هم به انتخاب فرد در آن انتخابات و هم رای به نظام است. این که امام (ره) به ما فرمود آرای مردم در هر نسل و هر زمان، زمانی محقق می‌شود که ما یک انتخابات پرشور رقابتی پیش پای مردم بگذاریم. اگر مردم ۷۰ و چند درصد پای صندوق آرا آمدند آن منشور ۱۲ بهمن امام (ره) ادامه پیدا کرده و آن راه را ادامه دادیم.

وی ادامه داد: سال بسیار سختی را پشت سرگذاشتیم؛ از بهمن سال گذشته تا بهمن امسال هم با مشکلات جنگ تحمیلی اقتصادی و هم با مشکلات کرونا روبرو بودیم، اما من در محضر روح بلند امام (ره) می‌توانم به جرات بگویم که در این دوران سخت جنگ تحمیلی و در دوران سخت کرونا که هر دو دست به دست هم داده و مردم ما را در رنج و فشار قرار داده بود همه ما تلاش کردیم و از همه توان و امکان‌مان برای کاهش رنج مردم استفاده کردیم.

وی افزود: امروز هم علایم و آثار اقتصادی و هم علامت صحت و سلامت جامعه در برابر این ویروس نشان می‌دهد که ملت ما ملت موفقی بوده است. هرجا ما در کنار مردم بودیم و هرجا مردم را قانع کردیم و هر جا مردم به صحنه آمدند ما در هر مشکل و معضل جامعه توانستیم به پیروزی برسیم. امروز هم معتقدیم تا مردم در کنار نظام هستند و تا مردم پذیرفتند که ما خادم آنها هستیم می‌توانیم راه و مسیر امام (ره) را برای سال‌ها و ده‌ها و برای قرن‌ها ادامه دهیم.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=3861

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها