تاریخ : جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022
0

سلام به شانگهای!

  • کد خبر : 13372
  • ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۹:۴۵
سلام به شانگهای!
اولین منظومه بزرگ ژئوپليتيكي در جهان هر چند در طول حیات خود عمدتا سازمانی میکروفونی بوده (مثل سازمان ملل و اکو) و در تحولات نظام بین الملل نقش چندانی نداشته، اما می توان با توجه به ظرفیت هایی که دارد، امید بسیاری به آینده آن داشت.

گویا سیکل اعلامی هانتینگتون در نظریه برخورد تمدن ها دکمه بازگشت به مبدا داشته و علی رغم آن که وی سعی داشت نگاه امنیتی غرب را بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه نود به سمت تمدن اسلام و تهدیداتی که از قبیل آن می توانست متوجه غرب شود، نماید، اما گویا بعد از سه دهه مجددا تهدید بلوک شرق این بار نه در قواره پیمان ورشو که شانگهای رسما در مقابل تمدن غرب هماورد می طلبد. با این فرق که تقابل اخیر تک گزاره ای و صرفا شامل تقابل و مسابقه تسلیحاتی نمی شود و جنگ اصلی بر سر اقتصاد است تا اتم!
یک بار و در دوره رضا شاه و بعد از پیروزیهای پی در پی هیتلر می رفت تا جهان زیر چکمه های سربازان آلمان نازی در آید. روی همین محاسبات شاه وقت ایران در نحوه تعاملش در حوزه سیاست خارجی به سمت آلمانی ها غش کرد و وقتی در لحظه آخر ورق بازی برگشت، نهایتا جایی بهتر از موریس برای ادامه حیات نیافت.
این دو مسئله جدا از هم مقدمه ای اجمالی بود برای پرداختن به و تحلیل خبری مهم که این روزها تیتر اصلی رسانه های داخلی و خارجی است! سران سازمان همکاری‌های شانگهای عضویت کامل ایران در این سازمان را تصویب کردند و ایران بعد از این نه به عنوان ناظر که عضو رسمی در این سازمان حضور خواهد داشت. هر چند پیوندهای چندان عمیقی به خصوص از لحاظ سیاسی و امنیتی بین اعضای این سازمان از جمله هند، پاکستان و چین وجود ندارد و از سویی قرابت فکری برخی از این کشورها با جهان غرب امکان تقابل نظامی و امنیتی شرقیها و ایضا قدرت های برتر آسیا در مقابل غرب تقریبا محلی از اعراب نیست، اما مباحث اقتصادی داستانی جدا دارد.
با توجه به کوران وعده های مذاکراتی در دولت های جدید ایران و آمریکا، این عضویت و قبول آن نه تنها نوعی موضع گیری در برابر غرب بود و می تواند برخی از تحریم های غرب و تلاش برای انزوای ایران در عرصه های اقتصادی را کم رنگ نماید. تردیدی وجود ندارد که اتحادیه امنیتی، اقتصادی شانگهای اگر به حرکت درآید و فرایندهایش به راهبرد تبدیل شوند، دیگر نهادهای بین المللی در برابر عظمتش سر تعظیم فرود خواهند آورد. این را حقیقت جغرافیایی و فاکتورهای موثر و متفاوت کشورهای عضو این اتحادیه به ما می گوید که هویدا هستند.
بزرگترین اتحادیه جغرافیایی جهان، ابزارهایی در اختیار دارد که دیگر قاره ها و دیگر نهادها حسرتش را می خورند‌ و پیوستن یک باره ایران به آن و شرایط می تواند هم برای ایران در برهه تحریم ها چاره ساز باشد و هم موتور محرکی برای تقویت این اتحادیه. اولین منظومه بزرگ ژئوپليتيكي در جهان هر چند در طول حیات خود عمدتا سازمانی میکروفونی بوده (مثل سازمان ملل و اکو) و در تحولات نظام بین الملل نقش چندانی نداشته، اما می توان با توجه به ظرفیت هایی که دارد، امید بسیاری به آینده آن داشت.
به هرحال در کشاکش بین دو بلوک شرق و غرب، ایران همواره در این چند دهه بیشتر به سمت شرقی ها تمایل داشته و حال که مجددا نگاه غرب از دنیای اسلام متوجه تهدید بلوک شرق گردیده، اگر چنانچه پیروز نهایی این آوردگاه شرق باشد و داستان اقتدار آمریکا تمام شود، می توان به بهبود شرایط اقتصادی ایران هم امیدوار بود.
اما ایران هم نباید تمام نگاهش را متوجه شرق نماید و در این سوی بازی هم بایستی برگی برای رو کردن داشته باشد و مثل ترکیه و با ارجحیت مناقع ملی هر دو طرف دعوا را با حفظ امتیازاتی که در دست دارد، در دست داشته باشد و در دعوای بین این دو بلوک نه سپر بلای شرق باشد و نه سینه چاک تمدن غرب!

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=13372

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها