تاریخ : چهارشنبه, ۲۸ مهر , ۱۴۰۰ 14 ربيع أول 1443 Wednesday, 20 October , 2021
0

سکوت مالک تراکتور بالاخره شکست

  • کد خبر : 12978
  • 21 شهریور 1400 - 10:12
سکوت مالک تراکتور بالاخره شکست
مالک باشگاه تراکتور نسبت به صحبت‌های نماینده ورزقان واکنش نشان داده و اعلام کرد تنها زمانی که این تیم در اوج باشد، حاضر به فروش آن خواهد شد.

محمدرضا زنوزی مطلق، مالک باشگاه تراکتور پس از حواشی اخیر این باشگاه و نارضایتی‌ هواداران از وضعیت تیم محبوب دیار آذربایجان که در اعتراضات خود خواستار پاسخگویی شده بودند، ظهر امروز (شنبه) بالاخره سکوت خود را شکست و در گفت‌وگو با رادیو ورزش در مورد مسائل مختلف این تیم صحبت کرد که اظهارات او را در زیر می‌خوانید:

استوکس دلیل محرومیت تراکتور

با توجه به اینکه پنجره نقل و انتقالات ما بسته بود، نتوانستیم بازیکن جدید جذب کنیم. دلیل این موضوع هم آقای استوکس بود که جوابگوی ما نبودند تا پول‌شان را بگیرد. ما طی روزهای آتی پول او را یا به حسابش می‌زنیم یا از طریق فیفا پول او را خواهیم داد تا پنجره باز شود.

بخش خصوصی محکوم به شکست است

باید عامل مشکلات تراکتور را پیدا کنیم. فرض کنیم من اینجا مقصر هستم، اما چرا بخش‌های خصوصی دیگر موفق نشدند؟ آیا آنها می‌توانستند موفق باشند؟ هیچ موقع هیچ بخش خصوصی نمی‌تواند با بخش‌های دولتی رقابت کند. بخش خصوصی محکوم به شکست است، چون در تیم‌های دولتی پول‌های بی‌حساب و کتاب پرداخت می‌شود، بدون اینکه آنالیز و بررسی کنند.

توان رقابت با دولتی‌ها را نداریم

با این شرایط من مانده و ایستاده‌ام. بقیه چرا نتوانستند با بخش دولتی رقابت کنند؟ امیدوار بودیم که اجازه ندهند به این شکل قیمت‌ها رشد کند. در باشگاه‌های صنعتی حساب و کتابی وجود ندارد و مشخص نیست که این پول‌ها بازگشت و عابدی دارد یا خیر. مگر بخش خصوصی می‌تواند با این باشگاه‌ها رقابت کند؟ برخی‌ها معتقدند که کرونا مشکلاتی برای ما به وجود آورده اما این طور نیست. سازمان بازرسی کل کشور به موضوع قراردادهای بازیکنان ورود کرد‌، اما آیا اتفاقی افتاد؟

دردسرهای افزایش نرخ ارز

من با ۴۵۰ هزار دلار بازیکن خارجی آوردم، اما آن موقع دلار چهار هزار تومان بود. بازیکنی مثل استوکس در مقابل بازیکنان ایرانی گران نبود. الان قیمت بازیکن ایرانی سه برابر بازیکن خارجی بالا رفته است. ما پیش‌بینی نکرده بودیم که قیمت دلار تا این حد رشد می‌کند و به ۲۶ هزار تومان می‌رسد. رشد قیمت ارز بود که باعث شد بدهی‌ها به این شکل به نظر بیاید.

من مقصر اشتباهات هستم

شاید یکی، دو اشتباه مانند کنستانت داشتیم که مقصر آن هم من بودم. من احتمال نمی‌دادم که او نتواند بازی کند، چون بازیکن بزرگی بود و بدون تست پزشکی با او قرارداد بستیم. بقیه بازیکنان اما بازیکنان خوبی بودند، اما در مورد بقیه بازیکنان ما فکر می‎‌کردیم توجیه اقتصادی داشته باشد. این بازیکنان را با سایر بازیکنان خارجی که در لیگ ایران بازی می‌کردند، مقایسه کنید که کیفیت‌شان چقدر با آنها فرق داشتند.

کارنامه تراکتورِ خصوصی خوب بوده است!

وقتی اتفاقی می‌افتد، هم من و هم مدیران عامل باشگاه مقصر هستند. برخی سرمربیان را هواداران فشار آوردند و رفتند، اما با تمامی‌این تفاسیر، ما تراکتور را از جایگاه دوازدهمی‌تحویل گرفتیم اما در زمان ما تراکتور تک رقمی‌بود و قهرمان جام حذفی شد. با این حال، کارنامه خوبی بوده اما من و هواداران از این جایگاه راضی نیستیم. ما باید در جایگاه‌های بهتری قرار می‌گرفتیم. ما توانستیم جایگاه خوبی در جدول پیدا کنیم.

مالک تراکتور توپ را به زمین هواداران انداخت!

در نیم فصل دوم سال گذشته، با بازیکنان جوان یک امتیاز بیشتر از نیم فصل اول گرفتیم. این فوتبال است، اما این را قبول می‌کنم که جایگاه تراکتور برای ما قابل قبول نیست. بخشی از تغییرات را هواداران فشار آوردند. یک سری مشکلات مدیریتی هم بود که اینها را پای من بنویسید. قبول دارم یک سری کاستی‌هایی از سوی مربیان بوده است. ما بخش خصوصی هستیم و به خاطر پیشرفت‌مان اگر مقصر باشیم، آن را گردن می‌گیریم.

قحط الرجال در مدیریت فوتبال کشور

شما یک مدیرعامل به من معرفی کنید که هم در حوزه ورزش و هم در مسائل اقتصادی و فرهنگی خُبره باشد. ما باید تمامی‌جوانب را بررسی کنیم. در باشگاه‌های دولتی، مدیرانی انتخاب می‌کنند و سپس برای حضور اسپانسر در آنجا از بالا دستور می‌آید. باید مدیری روی کار باشد که هم در حوزه اقتصاد و هم در حوزه ورزش، شخصاً کارها را پیش ببرد. امکان ندارد چنین شخصی در ایران پیدا شود.

مشکل اسپانسر در تیم‌های خصوصی

از یک طرف، باشگاه‌های دولتی هستند که هزینه‌های آنچنانی انجام می‌دهند. آنها برای‌شان فرقی ندارد که از دولت یا صداوسیما پول بگیرند. برای‌شان هم مهم نیست که کسب درآمد می‌کنند یا خیر. صداوسیما که پول نمی‌دهد و برای باشگاه‌های دولتی فرقی ندارد. برای بخش خصوصی چنین امکانی وجود ندارد. آیا برای اسپانسری تراکتور هم کسی زنگ می‌زند که فلان شرکت، قرارداد ۱۵۰ میلیاردی با عنوان اقتصادی ببندد؟

انتقاد از مدیران منصوب شده

ما یک مدیری در باشگاه منصوب کردیم که این مدیر برای بازی‌های باقی مانده، شرکت هافمن را به مبلغ ۱۲ میلیارد برای ۶ بازی به عنوان اسپانسر به باشگاه آورد که لوگوی این شرکت را بر روی پیراهن‌های ما درج کردند، اما نه از پول خبری شد، نه قرارداد و نه از مدیر. ما یک مدیر دیگر آوردیم که ادعا کرده کار اقتصادی و ورزشی انجام می‌دهد، اما این اتفاق رخ نداد. ما دو سه سال است که در فضای مجازی مشکل داریم. مشکل ما، یک سری دخالت‌هایی است که از اسم تراکتور در آن استفاده می‌کنند.

واکنش به اظهارات نماینده ورزقان

یک نماینده‌ای که شهر خودش محروم‌ترین شهر کشور است، از نام و برند تراکتور استفاده و با آن موج‌سواری می‌کند. نمی‌دانم او می‌خواهد چه بگوید. آذربایجان نمایندگان بزرگی دارد، اما من وقتی این مسائل را می‌بینم، ناراحت می‌شوم. شرکت ملی مس می‌گوید «تراکتور را نمی‌خواهم» اما این نماینده می‌گوید که «مجبورند مالکیت تراکتور را قبول کنند» این در حالی است که شما اگر خواستگاری هم بروید، باید ابتدا درخواستی بدهید و بعداً اقدامات را انجام دهید. وقتی شرکت ملی مس درخواستی نداده و صراحتاً هم گفته که تراکتور را نمی‌خواهد، این نماینده با یک سری از افراد ارتباط برقرار کرده و بنده را تهدید هم می‌کنند.

سلب مالکیت فقط با مصادره ممکن است

این آقا گفته که «از زنوزی سلب مالکیت می‌کنیم.» متاسفانه در کشور ما مدرک گرایی رواج پیدا کرده، اما کاش به جای اینکه مدرک گرایی در کشور رایج شود و بگوییم دکتر یا مهندس هستم، دیپلم داشتیم اما با سواد بودیم. سلب مالکیت مگر می‌تواند بدون رضایت مالک حاصل شود؟ مگر اینکه مصادره شود، این اتفاقی است که می‌تواند رخ بدهد.

مخالف واگذاری نیستم اما تهدیدها را برنمی‌تابم

من با استاندار و مسئولان استان صحبت کردم که آنها گفتند از این موضوع خبر ندارند. این طور نیست که با یک سری افراد جلسه برگزار کنند و یک نفر را تهدید کنید یا برخی افراد را به این طرف و آن طرف بفرستید. من مخالف واگذاری نیستم، اما من این تیم را از حاکمیت خریده‌ام. جلوی نظام گردن من از مو باریک‌تر است، چون من ایرانی هستم و نظام و کشورم را دوست دارم، اما اینکه تهدیدهای آنچنانی بکند را برنمی‌تابم. من با واگذاری مخالف نیستم و بیشتر از هر کسی دوست دارم که تراکتور ارتقا پیدا کند. این آقا امروز از سلب مالکیت صحبت کرده، آیا فردا هم به بازیکن می‌‎گوید که از شما سلب بازیگری می‌کنم؟ شما در جمهوری اسلامی‌نماینده مجلس و قانون‌گذار هستید. شما قوانین را متوجه نشوید، پس چه کسی متوجه شود؟

باشگاه‌های دولتی از جیب دولت هزینه می‌کنند

رادیو و تلویزیون وقتی یک سریال می‌سازد، برای آن هزینه می‌کند و به کارگردان و بازیگر و عوامل دیگر و حتی تجهیزات هزینه پرداخت می‌کند. من به باشگاه‌های دولتی کار ندارم که از جیب دولت هزینه می‌کنند، در بخش خصوصی، کارگردان من سرمربی است و بازیگران هم، بازیکنانم. شرایط فعلی طوری هست که انگار من برای تلویزیون برنامه می‌سازم، اما هزینه آن را شخصاً تقبل می‌کنم.

وقتی وعده‌های ۱۰ روزه از مدیرعامل به مالک رسید!

به هواداران می‌گویم که پنجره نقل و انتقالات تراکتور در ۱۰ روز آینده باز و بازیکنان خوبی جذب خواهد شد. این را هم بگویم که هیچ کس بر سر سرمایه خودش نمی‌زند. من حتی اگر بخواهم تراکتور را هم بفروشم یا واگذار کنم، باید این باشگاه را به اوج رسانده و بعد این کار را انجام بدهم. هر کس می‌گوید که من می‌خواهم این باشگاه را خراب کرده و سپس واگذار کنم، دروغ است. وقتی بخواهید خانه خود را هم بفروشید، دستی به سر و روی خانه می‌کشید تا آن را گران‌تر بفروشید، نه اینکه کلنگ بزنید و بعد بفروشید.

تیم را فقط در اوج می‌فروشم

پرهوادارترین تیم آسیا ادعای ما نیست، بلکه این امر در نظرسنجی سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا اثبات شده است. من تراکتوری هستم و به به این تیم علاقه و عشق دارم و نمی‌گذارم این باشگاه تتزل کند. مالکیت این باشگاه با من است و اگر هم آن را بفروشم، در اوج این کار را انجام خواهم داد.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=12978

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها