تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ 26 شوال 1443 Friday, 27 May , 2022
0
اختصاصی رجال تبریز/

رقم بودجه سال بعد را واقع‌بینانه‌تر خواهیم کرد

  • کد خبر : 17527
  • 02 بهمن 1400 - 9:40
رقم بودجه سال بعد را واقع‌بینانه‌تر خواهیم کرد
چیزی که در دید مردم این شهر است و قابل لمس برای شهروندان اسکو مي‌باشد، نما و سیمای شهر است که با توجه به این که در مسیر روستای توریستی کندوان هم قرار دارد، آن گونه که باید و شاید جلوه گری لازم را ندارد.

نظامی در گفتگوی اختصاصی با روزنامه امین با اشاره به ظرفیت های فرهنگی اسکو گفت: شهر اسکو از قدیم الایام به یک شهر تاریخی و فرهنگی شهره بوده و در این مدتی در اینجا هستم این واقعیت انکارناپذیر را از نزدیک لمس کرده ام. شهروندان این شهر باسواد و البته مطالبه گر هستند و با پایش عملکرد شهرداری کاستی ها را مطالبه می کنند. به شخصه این شهر را دارای قابلیت های بسیار و ظرفیت های قابل توجه در حوزه گردشگری دیده ام و مجموعه شهرداری این شهر را ایده آل می دانم که از درآمدهای خوبی هم برخوردار است. چنانچه پتانسیل های بالقوه این شهر بافعل شود قطعا اوضاع درآمدی آن هم افزایش خواهد یافت و در خور شهرداری و شهروندان اسکو خواهد بود.


*سیمای شهر اسکو جلوه گری لازم را ندارد
شهردار اسکو افزود: چیزی که در دید مردم این شهر است و قابل لمس برای شهروندان اسکو می باشد، سیما ومنظر شهر است که با توجه به این که در مسیر روستای توریستی کندوان هم قرار دارد، آن گونه که باید و شاید جلوه گری لازم را ندارد. با توجه به ظرفیت هایی که وجود دارد انتظار به حق شهروندان هم این است که سیمای شهر بایستی بهتر از این می بود! اشکالاتی در این حوزه وجود دارد که ما سعی خواهیم کرد تا در این دوره به کمک اعضای محترم شورا این کاستی ها در حد وسع وتوان شهرداری جبران کنیم تا در خور شان شهروندان فهیم این شهر باشد. ولی عمده ترین مشکل در سنوات گذشته نبود برنامه در این شهر بوده است ! در حال حاضر هم این شهر طرح تفضیلی ندارد و این شهر در برنامه های شهرسازی و عمران شهری کم کاری و کم لطفی صورت گرفته و نبود طرح هایی از این دست مجموعه شهرداری را با مشکلات جدی در حوزه ی شهرسازی در این شهر روبرو کرده است. همچنین در گذشته دیونی بر گردن شهرداری تحمیل شده که باید آن ها را حل کنیم. لذا همه سعی ما بر این است که مشکلات موجود در این حوزه را در سریع ترین زمان ممکن مرتفع نماییم.
وی افزود: با توجه به قدمت شهرداری که نزدیک به یک قرن است، امکانات شهری باید در شان قدمت و جایگاه شهری مثل اسکو باشد که چنین نیست. ما در حوزه آتش نشانی و مدیریت بحران آن گونه که باید در شان این شهر باشد، امکانات نداریم. از این رو با جدیت تمام تلاش می کنیم تا این نقیصه ها را بر طرف کنیم. البته تلاش می کنیم تا بدنه کارشناسی شهرداری را بر حسب جمعیت وجایگاه این شهر ارتقا دهیم.
*تفاهم خوبی بین اعضای شورای شهر وجود دارد
وی ادامه داد: اعضای شورای ششم تفاهم خوبی با هم دارند و تصمیمات شورا عمدتا به صورت جمعی گرفته می شود و تا این لحظه مشکل خاصی وجود نداشته است. علی رغم وجود سلایق مختلف که موجب پویایی مجموعه می شود، این اختلاف نظرها تاکنون هیچ خللی در روند امور ایجاد نکرده است. مجموعه شورا همواره با اتفاق نظر تصمیم گرفته و ما هم بالطبع مجری این تصمیمات هستیم.
* خود را درکنار شورا شهر اسکو وله نوعی عضو ششم این شورا می دانم.
شهردار اسکو با اشاره به میزان استقلال کاری خود و دخالت اعضای شورا در امور اجرایی گفت: بر اساس قانون شهردار مدیر اجرایی شهر است و شورا سیاست گذار و ریل گذار آن! بر اساس قانون این ظرفیت ایجاد شده است که شورا در همه امور شهری تاثیر گذار باشد و حق اظهار نظر در تمامی ابعاد را دارد، از جمله پیشبرد اهداف فرهنگی و عمرانی و بررسی نیازهای شهر وحوزه انتخابی خودشان. ما تا این لحظه شاهد حمایت های خوبی از طرف آنان بودیم و از طرفی بنده خود را عضو ششم شورای شهر اسکو می دانم. اعضای شورای ششم از نظر استقلال کاری شهردار؛ کاملا مقید به قانون هستند و قانون وظایف همه بخش ها را به صورت شفاف وکامل مشخص کرده است. لذا ما با استقلال کاری کامل امور شهری را پیش می بریم و هیچ درخواست غیر قانونی از طرف شورا تاکنون مطرح نشده است.
*مردم نباید از شهرداری انتظارات فراقانونی داشته باشند.
وی اجرای احسن وظایف شهرداری را از مهم ترین اولویت های خود برشمرد و افزود: ارائه بهتر خدمات به شهروندان در حد وسع وتوان شهرداری و اجرای احسن وظایفی که برای شهرداری قانون لحاظ شده است. قطعا ما که نمیتوانیم فراتر از قانون پیش برویم و مردم هم نباید چیزی فراتر از قانون از ما انتظار داشته باشند. لذا همواره سعی کرده ایم تا طبق قانون بهترین خدمات را برای شهروندان ارائه دهیم. با توجه به گستردگی وظایف شهرداری‌ها وله عبارتی شهروندان از بدو تولد تا آخر عمر خود با شهرداری به نوعی سروکار دارند و در همین باب تلاش می کنیم تا به شهروندان عزیز خدمات بهتری ارائه دهیم.
*تنها ۶۰ درصد بودجه تا پایان نه ماهه اول سال محقق شده است
شهردار اسکو افزود: بودجه شهرداری اسکو در سنوات گذشته ازقام مختلفی بوده ولی در سال جاری ۲۰ میلیارد تومان مصوب شده است که تا این لحظه ۶۰ درصد آن محقق شده است. این در حالی است که در ۶ ماهه اول فقط نزدیک به ۲۶ درصد یعنی حدود ۵/۵ میلیارد تومان آن وصول شده بود و در واقع ما در سه ماهه سوم که در خدمت مردم اسکو بودیم این رقم را به بیش از ۱۱ میلیارد تومان رسانده ایم. و سعی داریم تا در سه ماهه آخر سال آن را در مجموع به رقمی بالاتر از ۱۸ میلیارد تومان برسانیم ولی امکان تحقق کامل آن بعید به نظر می‌رسد ولی هرچند همکارانم در تلاش تحقق حداکثری آن هستند.
*رقم بودجه سال بعد را واقع بینانه تر خواهیم کرد
نظامی ادامه داد:بودجه سال۱۴۰۱ در حال تدوین است وسعی داریم تا آخر دی ماه ودرمهلت قانونی آن را به شورای محترم تقدیم کنیم و انتظار داریم تا شورا به موقع آن را تصویب تا مراحل قانونی خود را طی نماید و قبل از پایان سال جهت اجرا به شهرداری ابلاغ شود. اما در باب رقم بودجه سال آینده ما سعی کرده ایم بر اساس تجربیات سال های گذشته رقم آن را واقع بینانه تر کنیم و لذا احتمالا پیش بینی می شود که رقم بودجه سال آینده حدود ۱۸ الی تا۲۰ میلیارد تومان برسد . اگر چنانچه در طول سال مالی افزایش درآمدی هم باشد می توانیم از طریق قانون در اصلاح و متمم بودجه اعمال و از آن برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان استفاده کنیم. البته با توجه به تلاش هایی که در حوزه سرمایه گذاری انجام می دهیم چه بسا که این رقم بیشتر هم بشود.
*رقم بودجه فعلی صرفا کفاف هزینه های جاری را می دهد
وی در خصوص پروژه های عمرانی اسکو هم گفت: تا این لحظه پروژه عمرانی خاصی برای سال جاری در نظر گرفته نشده است و فعلا روی پروژه های جزیی ونیمه تمام متمرکز شده ایم مثل تکمیل ساختمان شهرداری،ساختمان شورای شهر، تکمیل المان شهدای گمنام و آسفالت ریزی برخی از کوچه ها و محلات! لذا پروژه خاصی که درخور شهر باشد فعلا وجود ندارد ولی سعی می کنیم برای سال بعد مطالعات فضای سبز وتکمیل آبیاری قطره ای و ساماندهی بلوارهای ورودی شهر و در نهایت متناسب با تحقق بودجه وپیش بینی ودر صورت امکان یک یا دو پروژه مشارکتی هم در دستور کار قرار بدهیم. به بیان ساده تر با توجه به مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد وشهرداری با رعایت تمامی جوانب موضوع ووضعیت مالی اکثر شهروندان ودرراستای تکریم مردم در وصول مطالبات خود با مشکلاتی مواجه است و لذا ناگزیریم به سمت جذب سرمایه گذار وبخش خصوصی در پروژه های مشارکتی برویم. این ظرفیت در شهر اسکو وجود دارد و اگر بتوانیم آن را بالفعل نماییم، بودجه شهرداری حتی ت سه برابر رقم فعلی وبیشترهم خواهد شد. طبق قانون حداقل ۴۰ درصد بودجه باید به پروژه های عمرانی تزریق شود و اگر شاهد اتفاقات خوبی در حوزه جذب سرمایه گذار باشیم می توانیم در بخش عمرانی هم کارهای بزرگی انجام دهیم. در وضعیت فعلی بیش از ۶۰درصد بودجه یعنی حدودا ۱۲میلیارد ریال درسال برای حقوق و مزایای پرسنل شهرداری هزینه می شود و عمده ی بودجه فعلی صرف هزینه های جاری شهرداری می شود. و رقم باقیمانده در حوزه عمران برای لکه گیری و امورات جزئی هزینه می گردد. و از رقم فعلی بودجه نمی توان انتظار پروژه عمرانی خاصی را داشت. از این رو یکی از برنامه های اصلی بنده و مجموعه در راستای جذب سرمایه های بخش خصوصی است . در این ارتباط اگر بتوانیم بسته های تشویقی سرمایه گذاری تهیه کنیم وله مرحله اجرا برسانیم نتیجه مطلوب تر ی بدست خواهیم آورد.
وی در پایان ضمن انتقاد از بالا بودن هزینه های جاری نسبت به درآمدها گفت: در خصوص شفافیت مالی شهرداری هم سعی کرده ایم تا ریز آمار درآمد و هزینه را به صورت مستمر در اختیار اعضای محترم شورا قرار دهیم و این روند گزارش مالی به صورت ماهانه ادامه خواهد داشت.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=17527

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها