تاریخ : جمعه, ۱۹ خرداد , ۱۴۰۲ 21 ذو القعدة 1444 Friday, 9 June , 2023
0

عوارض ساخت و ساز برای مردم حاشیه نشین رایگان است

  • کد خبر : 2382
  • ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
عوارض ساخت و ساز برای مردم حاشیه نشین رایگان است
جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری به صورت علنی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

دبیری در سخنان پیش از دستورجلسه در خصوص حواشی به وجود آمده سری پیش در شورا گفت: جلسه قبل بین دو نفر از اعضای شورا تنش پیش آمد و نوع برخورد ها خوب نبود. باید سعی کنیم آرامش خودمان را حفظ کنیم؛ نیازی نیست صدای خود را بالا ببریم. از این پس اعضای شورا به هیچ وجه به همدیگر تذکر ندهند و همه فقط نظر خود را ارائه دهند. خواهشا مسائل و مشکلات را به صورت خصوصی حل کنیم. البته منظور من شخص خاصی نیست و کل اعضای شورا را شامل می شود.عوارض

سوء استفاده از موضوع کارگران برای قبولی در انتخابات!

وی در ادامه گفت: هرچقدر به انتخابات نزدیک تر می شویم، التهابات زیاد تر می شود و ما باید با امنیت این انتخابات برگزار کنیم. تمامی اعضای شورا حامی کارگران و پیگیر حقوق آن ها هستند. هیچ کس نباید موضوع کارگران را به نفع خود ارائه دهد.

سلامت و ایمنی جامعه مهم تر است

دبیری همچنین افزود: حادثه قطار خیلی تاسف آور بود شانس داشتیم که مسافری آنجا نبود و فعلا داشت به صورت آزمایشی امتحان می شد. فعلا گروه های مختلف این موضوع را بررسی می کنند تا علت این حادثه مشخص شود و باید با اشخاص خاطی برخورد شود. سلامت و ایمنی جامعه مهم تر است و باید طبق استاندارد ها پیش برویم.

غلامحسن مسعودی ریحان، عضو شورا در این جلسه گفت: خواهش میکنم دستور بفرمایید موضوع مترو سریع تر بررسی شود و به رسانه ها و همچنین به مردم ارائه شود.

عوارض ساخت و ساز برای مردم حاشیه نشین رایگان است

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز تصریح کرد: افزایش عوارض باید طبق واقعیت های جامعه پیش برود چون قیمت تمامی مصالح بالا رفته و تعرفه ما باید پاسخگوی بودجه شهرداری باشد. این عوارض برای مردم حاشیه نشین که ۵۰ درصد مردم را شامل می شود رایگان است؛ پس مردم از این بابت نگرانی نداشته باشند.

وی همچنین ضمن بیان حداقل صرفه جویی در هزینه های جاری گفت: سهم شهر باید از این درآمد ها گرفته شود و برای شهر و مناطق محروم هزینه شود. سهم عوارض شهرداری در افزایش قیمت مسکن تاثیر گذار نیست و اصلا تا بحال این اتفاق رخ نداده است. این اتفاقات بهانه ای نباشد برای این که ما سهم خود را از سازندگان مسکن نگیریم!

افزایش عوارض مساویست با افزایش قیمت مسکن!

مسعودی ریحان ادامه داد: باید این موضوع را منطقی تر پیش ببریم. اینکه عوارض در افزایش مسکن تاثیری ندارد حرف اشتباهی است؛ اتفاقا افزایش عوارض در قیمت مسکن خیلی تاثیر گذار است. ساختمان سازی فقط تنها یک شغل نیست و چندین شغل در این موضوع رونق پیدا می کند. نباید با افزایش عوارض کاری کنیم که این شغل ها از رونق بیفتند!

عبدالله تقی پور، عضو دیگر شورا نیز در این جمع گفت: باید شرایط آحاد مردم و همچنین یک افزایش نرمال را در نظر بگیریم. قیمت مسکن به صورت تصاعدی بالا رفته است و ما باید تصمیم بگیریم این تعرفه ها قالب کلی داشته باشد؛ مثلا بگوییم کسی که بیشتر از ۴ طبقه خانه می سازد و سود زیادی می برد، باید عوارض تصاعدی پرداخت کند.

محمد حسین‌زاده، مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تبریز در ادامه این بحث گفت: تعرفه‌ عوارض محلی که برای سال ۱۴۰۰ ارائه داده ایم بر اساس بررسی وضعیت موجود، درآمد و هزینه پیش بینی شده سال آینده است.

وی افزود: در تعرفه عوارض سال ۱۴۰۰ تنها افزایش قیمت نداریم ولی افزایش قیمت مصالح و میلگرد در عملکرد و هزینه ما تاثیرگذار است. در بحث سهم خدماتی هم برای اولین بار، سهم ۳۵ درصدی شهرداری به ۲۰درصد کاهش یافته است.

فرج محمد قلیزاده، عضو شورا خاطرنشان کرد: شما ماهانه حداقل هزار میلیارد حقوق می دهید و اگر این حقوق ها افزایش پیدا کند، سقف آن هزار و سیصد میلیارد می شود!

تبریز، شهر دومین ها در بلندمرتبه سازی

وی همچنین گفت: بعد از تهران تبریز دومین رتبه را در بلند سازی دارد در حالی که بلند مرتبه سازی زندگی مردم را مختل می کند. به نظر من این افزایش ها به صورت دقیق کارشناسی نشده است. باید در موقع این قضیه کمی جامع تر فکر کنیم و بعدا راجع به آن تصمیم گیری شود.

مسعودی ریحان در ادامه گفت: ما نماینده مردم هستیم و باید از حقوق مردم دفاع کنیم. بنده نمی توانم در افزایش قیمت آهن آلات دخالت کنم چون این ها وظیفه دولت است. در بعضی از سو مدیریت هایی که وجود دارد،  می خواهیم کم و کسری ها را  از جیب مردم تامین کنیم.

وی افزود: هر چقدر ساخت و سازها در شهر زیاد باشد به نفع شهرداری است. ما با افزایش عوارض به اقتصاد شهر ضربه می زنیم. عوض اینکه بخواهیم آخرسر بگوییم که تخفیف می دهیم، بهتر است الان همینجا تخفیف بدهیم چرا که افزایش زیاد عوارض از نظر روانی علیه شورا و شهرداری است و باید منطقی تر و عاقلانه تر باشد.

محمدباقر بهشتی، عضو دیگر شورا تاکید کرد: افزایش عوارض باید طبق واقعیت های جامعه باشد. اگر بررسی های کارشناسی انجام شود، خواهیم دید که کل عوارض ساخت و ساز کمتر از یک درصد هزینه های ساخت و ساز است.

دبیری در ادامه خاطرنشان کرد: نباید تنها اقتصاد را در نظر بگیریم؛ باید معیشت مردم هم در نظر گرفته شود. الان برای یک پیلوت و ۴ طبقه، ۴۲ درصد افزایش داریم، برای طبقات ۵ به بالا ۷۵ درصد و بعضی ها هم بالای صد درصد می باشد.

محمد باقر بهشتی در این خصوص گفت: باید به واقعیت های جامعه در تعرفه عوارض محلی دقت کنیم.
وی افزود: ما برای شهردار و شورای بعدی تعرفه تصویب می‌کنیم بنابر این باید به نحوی باشد که نگویند دست ما بسته است.
بهشتی با بیان اینکه بررسی های کارشناسی باید در اولویت باشد اظهار داشت: این نکته نیز مورد توجه باشد که کل هزینه ساخت و ساز کمتر از یک درصد قیمت ملک است.

شهرام دبیری گفت: ما در افزایش قیمت تعرفه واقع بینانه نگاه می‌کنیم که به نحوی نیست که اقشار مختلف دچار مشکل شوند.
شکوراکبرنژاد نیز اظهار داشت: مجوز ساخت ۶ طبقه را می‌دهیم ‌و پیمانکاران سود را از اموال شهر می‌برند  که باید در این خصوص و موضوع ساخت و ساز در طبقات پایین تفاوت قائل شویم.

دبیر شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه سخنان دیگر اعضا شورای اسلامی شهر گفت: با توجه به وجود نگاه های متفاوت و رویکردهای مختلف در نگاه همکاران شورا، باید به وجود چالش میان اعضا شورا برای تصویب تعرفه حق داد.

سعید نیکو خصلت با بیان اینکه در کل کشور تصمیم ‌واحدی وجود ندارد اظهار داشت: همکاران چندین دیدگاه مختلف مطرح کردند.
وی اظهار داشت: دیدگاه ها متفاوت است مثلا برخی معتقدند براساس نرخ تورم باید تصمیم بگیریم، برخی می گویند سود مشتری هرمقدار باشد سود ماهم‌افزایش یابد، برخی به افزایش اشتغال در شهر با کاهش تعرقه اعتقاد دارند.

نیکو خصلت ادامه داد : در صورت کاهش درآمد های شهرداری  میتوان به این نتیجه رسید که این امر موجب کاهش  جذب پرسنل و حرکت  به سمت جذب سرمایه گذار خواهد شد.

سعید نیکوخصلت تاکید کرد: با سفت و سخت تر کردن ضوابط، میتوانیم ساخت و ساز های غیر مجاز را کاهش دهیم .

وی اضافه کرد: دلیل تفاوت در دیدگاه ها نبود تعریف فلسفه در کشور‌ و چیستی شهرداری است و این امر موجب  تضارب آرا می شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز گفت: انشاالله در بحث بررسی تعرفه سال ۱۴۰۰ باعث افزایش امید شهروندان باشیم و اینگونه نباشد که امید آنها ‌کاهش یابد.

کریم صادقزاده تصریح کرد: امروز در تبریز ۸۵ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند و توان هزینه های اضافی را نیز ندارند.

وی تاکید کرد: نباید فشار اقتصادی بر مردم‌تحمیل شود.

صادقزاده گفت: با حذف درآمد های اضافی شهرداری مشکلات و فشار های مردم ‌را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: در مناطق آسیب پذیر شاهد تخلفات گسترده به ویژه ساخت و ساز غیر مجاز هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: انسان هایی که به عنوان انسان نما در شهرداری فعالیت می‌کنند باید با آنها برخورد شود.

در پایان قسمتی از عوارض پروانه های ساختمانی از ماده ۱۰ به تصویب رسید.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=2382

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها