تاریخ : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ 26 شوال 1443 Friday, 27 May , 2022
0
نماینده سابق مجلس در گفتگوی اختصاصی با رجال تبریز/

مدل اقتصاد ایران با هیچ مدل اقتصادی در دنیا نمی خواند

  • کد خبر : 17483
  • 30 دی 1400 - 9:43
مدل  اقتصاد ایران با هیچ مدل اقتصادی  در دنیا نمی خواند
موسم بررسی لایحه بودجه 1401 توسط مجلس است و در همین ارتباط و پای صحبت های دکتر معصومه آقاپور نماینده و عضو سابق کمسیون اقتصادی مجلس نشستیم. در ادامه مشروح این گفتگو از نظرتان می گذرد:

*وحید خدادادی
به گزارش رجال تبریز، موسم بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ توسط مجلس است و در همین ارتباط و پای صحبت های دکتر معصومه آقاپور نماینده و عضو سابق کمسیون اقتصادی مجلس نشستیم. در ادامه مشروح این گفتگو از نظرتان می گذرد:
دیگر زمان آزمون و خطا نیست زیرا که تاب آوری مردم به حداقل ترین میزان ممکن رسیده است!
آقاپور نماینده سابق مجلس ضمن اشاره به زمان تحویل لایحه بودجه گفت: از بابت این که لایحه بودجه در موعد مقرر تحویل مجلس شد، ما هم از سازمان برنامه و بودجه و هم دولت آقای رئیسی تشکر می کنیم، البته از بابت زمان تحویل آن. پیش بینی ما این بود که زمان تحویل لایحه تا بهمن ماه به درازا بکشد، و این تحویل به موقع نشان از هماهنگی های لازم هم در نهاد ریاست جمهوری و هم عزیزان سازمان برنامه و بودجه داشت. اما در رابطه با خود لایحه بودجه باید اشاره کنم که ما در شرایط خاصی قرار داریم و این شرایط خاص خواه ناخواه در هر برنامه ای سایه خواهد انداخت. ما امروز شرایط خاص تحریم و مشکلات اقتصادی و تورم و افزایش نقدینگی را داریم و باید برای تحلیل لایحه این شاخص ها را هم در نظر بگیریم که در یک شرایط عادی این بودجه نوشته نشده است. به همین منظور در شرایط خاص ضریب خطا خواهی نخواهی بالا می رود و نقد و انتقاد هم نسبت به آن زیاد می شود. چون بالاخره فشارهای اقتصادی که معیشت مردم را هدف گرفته باشد، به شدت در سطح جامعه مورد انتقاد قرار می گیرد. شاید اگر ده سال پیش بود، بودجه به این میزان شکننده و آسیب پذیر نبود، اما الان این شکنندگی و آسیب پذیری به شدت احساس می شود و دیگر زمان آزمون و خطا نیست زیرا که تاب آوری مردم به حداقل ترین میزان ممکن رسیده است! و همین عامل خود باعث می شود که میزان حساسیت ها نسبت به لایحه بودجه بالا برود. البته یک سری اتفاقات خوب هم در لایحه بودجه از جمله کاهش وابستگی به نفت و اصلاح قانون مالیات رخ داده که جای امید دارد و از نقاط قوت بودجه می باشد. اما بالاخره نقدهای جدی هم به این لایحه وارد است.
قانون جدید مالیات باعث ورشکستگی و نابودی بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی خواهد شد!
عضو سابق کمسیون اقتصادی افزود: از دیدگاه بنده یکی از مواردی که در بودجه امسال قابل نقد است و بایستی حتما در کمسیون تلفیق به آن توجه ویژه بشود، بخش مالیات است. ما هنوز در رابطه با ساختار اقتصادی کشور مشکلات زیادی داریم، به نظر بنده اصل قضیه درست می باشد و عمده کشورهای توسعه یافته بر اساس اخذ مالیات کشور را اداره می کنند. اما نه برای کشور ما که الان در وضعیت بحرانی قرار دارد. من اعتقادم بر این بود که اصلا ما افزایش مالیات نداشته باشیم و حتی برای بخش خصوصی معافیت های مالیاتی در نظر بگیریم. علت آن هم این است که با افزایش مالیات ناخوداگاه تولیدکننده هایی که در بنگاه های کوچک و متوسط فعالیت می کنند قطعا دچار چالش های جدی خواهند شد. افزایش حقوق کارگران، افزایش مالیات و نوسانات ارزی و کاهش تقاضای داخلی هم از یک سو باعث از بین رفتن این مجموعه ها خواهد شد. و از بین رفتن این بنگاه ها باعث افزایش نرخ بیکاری خواهد شد. آیا واقعا این مالیات به بیکار شدن کارگران ما می ارزد؟ در اینصورت دولت باید چندین برابر هزینه کند، هم هزینه های اجتماعی پرداخت کند، هم هزینه های بیمه بیکاری و هم هزینه ایجاد فرصت شغلی! آیا نگهداری و پایداری شغل مهم است یا از اول ایجاد فرصت شغلی کردن؟ ما در شرایطی قرار نداریم که بخواهیم یک قشر از تولید کنندگان را از بین ببریم. حتی بنگاه های بزرگ اقتصادی هم دچار چالش خواهند شد و متاسفانه آن چه رخ خواهد داد اقتصاد زیر زمینی، قراردادهای خارج از قواعد قانون کار و بیگاری کارگر! الان ما شرایطی را در تولید های زیرزمینی داریم که بیگاری مطلق می باشد و هستند کارگرانی که با نصف حقوق مصوب قانون کار مجبور به کار کردن هستند بدون حق بیمه! لذا بخش مالیاتی بودجه بایستی حتما اصلاح بشود.
حذف ارز ترجیحی تورمی را بر مردم تحمیل خواهد کرد که شرایط از کنترل خارج خواهد شد!
وی افزود: دومین مورد در رابطه با حذف ارز ترجیحی می باشد. همانطور که حضرت آقا در سخنرانی ۱۹ دی هم اشاره کردند، که هر وقت شرایط مناسب بود و توانستید ساختار اقتصادی را درست کنید، ولی متاسفانه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به صورت خیلی ماهرانه این ارز حذف شده و از منابع آن برای یارانه در نظر گرفته شده است. خواهش بنده این است که بخاطر اتفاقاتی که بخاطر تحریم و شرایط کرونایی به وجود آمد، تا زمانی که شرایط مساعد نباشد و ما حداقل رشد چهار درصدی نداشته باشیم، علی رغم وجود رانت این اقدام صورت نگیرد زیرا که مردم دیگر تحمل چند برابر شدن قیمت کالاهای اساسی را حتی با پرداخت یارانه نقدی هم ندارند. ما وقتی اختصاص ارز ۴۲۰۰ را با این همه دستگاه نظارتی نمی توانیم کنترل کنیم، چگونه می توانیم قیمت نان را در کل کشور کنترل کنیم؟ از قدیم گفته اند که مشت نمونه خروار است! و مطمعنا یک تورم وحشتناک اضافی بر مردم تحمیل خواهد شد و این بار این تورم شرایطی را پیش خواهد آورد که از کنترل خارج خواهد شد.
این رفتارهای ماست که مردم را برای ورود به کارهای غیرقانونی تشویق می کند!
نماینده سابق مردم شبستر گفت: مورد سوم در رابطه با پرداخت یارانه نقدی است. همین چند روز پیش بانک مرکزی از افزایش ۴۰٫۵ درصدی حجم نقدینگی خبر داد. اولین آثار افزایش حجم نقدینگی چیست؟ آیا ما این ابزار انقباضی را داریم که بتوانیم این حجم از پول را بتوانیم جذب کنیم؟ مطمئنا پاسخ منفی است. چون پول ها یا به سمت خارج از کشور خواهد رفت. مگر همین چند وقت پیش اعلام نکردند که رقمی حدود ۶ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال از کشور خارج شده که عمدتا برای خرید ملک و املاک در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، امارات، ارمنستان و … بوده است. تا زمانی که اعتماد عمومی برای سرمایه گذاری در داخل کشور ایجاد نشده و زیر ساخت های لازم در این رابطه ایجاد نشود، افزایش پرداخت یارانه نقدی دوباره باعث خروج این پول به صورت ارز از کشور خواهد بود، حال به هر شکل ممکن! ما متاسفانه یک اقتصاد غیر رسمی در کشور داریم و منظور از غیر رسمی رفتارهای غیر قابل پیش بینی مردم در برابر نوسانات قیمت می باشد. چه کسی فکرش را می کرد با لحاظ دلار ۳۰ هزار تومانی فردی حاضر به خرید ملک در ترکیه باشد؟ اما اینکار را انجام می دهد! الان مدعی هستیم که قرار است حساب های اشخاص را شفاف بکنیم! خواهش می کنم آگهی های فروش ساختمان را در مناطق یک و دو تهران مشاهده کنید، خرید و فروش خانه با بیت کوین! چه کسی می تواند این نوع معاملات را کنترل و رصد نماید؟ حتی خود آمریکا هم در این رابطه امکان رصد و کنترل ندارد. رمز ارزها کم کم کل سیستم بانکی را در دنیا حذف کرده اند! لذا ما باید کاری کنیم که شکاف بین حاکمیت و مردم پر شود، و این میسر نخواهد بود جز با جلب اعتماد مردم. و اعتماد مردم زمانی جلب خواهد شد که با آن ها همراه باشیم، این رفتارهای ماست که مردم را برای ورود به کارهای غیرقانونی تشویق می کند. طرح هایی مانند مالیات بر ماشین، مالیات بر خانه موضوعیتی ندارد و در این شرایط وقت این قبیل کارها نیست. از زمانی که بحث مالیات بر خانه های خالی مطرح شده است فکر می کنید گه اتفاقی افتاده؟ در طی دو ماه مطرح شدن این طرح اجاره خانه ۴۰ درصد در تهران افزایش یافته است! آیا صاحب ملک این مالیات را از جیب شخصی خود پرداخت خواهد کرد؟ قرار است این پول را از مستاجر بگیرد. ما باز فشار را به کدام بخش وارد کرده ایم؟ مردم کم درآمد و مستاجر! یا در قصه مالیات بر ماشین های لوکس، فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مالک ماشین لوکس این هزینه را روی ماشین خود خواهد کشید، افزایش قیمت خودروی خارجی هم به طبع باعث افزایش قیمت ماشین های داخلی خواهد شد و در این شرایط هم باز نقطه هدف فشار مردم عادی خواهند بود. از لحظه مطرح شدن این طرح ها چه اتفاقی در بازار رخ داده است؟ ما بازار را رصد می کنیم، وقتی ما به عنوان سیاست گذار وقتی به همه چیز مردم گیر بدهیم، به خانه اش، ماشینش، سپرده بانکی اش در نهایت همه را تبدیل به بیت کوین می کند و عطایش را به لقایش می بخشد. و اگر طبقه متمول جامعه سپرده های بانکی اش را از سیستم بانکی خارج کند، چه کسی در این بین باز متضرر خواهد بود؟ قشر ضعیفی که چندرغازی از سیستم بانکی وام می گیرد، چون سپرده ای موجود نیست. ما باید موازنه در کشور داشته باشیم، به همه چی گیر ندهیم، این روزها معیشت مردم به قدری به مشکل برخورده است که تنوع کالایی در سوپر مارکت ها از ۴۵۰ نوع به ۶۰ نوع تقلیل یافته و یک سوم سوپرمارکت ها هم مجبور به تعطیلی شده اند! چرا؟ چون مردم توان دیگر توان خرید ندارند. آیا واقعا این مسائل در بودجه لحاظ شده است؟
آقاپور افزود: ایراد بعدی لایحه بودجه نرخ دلار است که ۲۳ هزار تومان پیش بینی شده است. چرا این رقم را لحاظ کرده اید؟ شاید با رفع تحریم ها قیمت دلار به ۱۷، ۱۸ تومان هم برسد! وقتی می گویید ۲۳ هزار تومان به این می ماند که یک دژ محکم در برابر کاهش قیمت ارز قرار می دهید که دلار نباید زیر ۲۳ هزار تومان بشود. آیا این اشکال نیست؟ بهتر بود تا دولت در لایحه بودجه سال بعد چندین سناریوی مختلف برای قیمت دلار پیش بینی نماید تا اقلا یک خوش بینی هم به بازار تزریق شود که دولت حاضر است دلار را به قیمت های پایین تر هم بیاورد. وقتی شما صحبت از دلار ۲۳ هزار تومانی می کنید، بازار هم به راحتی برای خودش ۳۰ هزار تومان را برای سال آینده در نظر می گیرد. به نظرم بهتر بود دولت برای قیمت دلار در لایحه بودجه بایستی رقم ۱۲ هزار تومان را هم می دید. شما نمی خواهد یارانه بدهید، قیمت دلار را بکنید ۱۲ هزار تومان و شش ماه هم برای تولید کننده یارانه بدهید تا جبران خرید دلار ۳۰ هزار تومانی کرده است، در این صورت همه قیمت ها نصف می شود. ما بایستی سر منشا ها را درست کرد.
برخی از دامداران به جای نهاده های دامی سیب به خورد گاو ها می دهند!
وی گفت: اگر دولت ارز ترجیحی را حذف کند در خوشبینانه ترین حالت گه اتفاقی در قیمت نان خواهد افتاد. شما همین قیمت نیمایی ارز یعنی ۲۳ هزار تومان را در نظر بگیرید، که چند برابر ۴۲۰۰ تومان است؟ شش برابر ! گیریم که خیلی خوب هم روند افزایش قیمت ها کنترل شود، قیمت نان چهار برابر افزایش خواهد داشت. آیا شما حاضرید سنگک سه هزار تومانی را ۱۲ هزار تومان بخرید؟ اگر نهاده های دامی خوشبینانه چهار برابر بشود، دامدار چگونه شکم گوسفند را سیر خواهد کرد؟ من شنیده ام که حتی دو ماه پیش برخی از دامداران به جای خوراک دام سنگین و سویا سیب از ارومیه خرید کرده اند و به خورد گاو ها داده اند! سیب های زیر درختی چون ارزانتر است.
این نماینده سابق مجلس در رابطه با پیش بینی رشد ۸ درصدی گفت: بایستی ابتدا شاخص های رشد ۸ درصدی مشخص شود تا بدانیم که امکان تحقق این شاخص ها خواهد بود یا نه؟ ما چقدر صادرات نفت داریم؟ با چه قیمت دلاری؟ با چه حمایت از تولیدی؟ همه اینها را باید در نظر گرفت. شما اگر بخواهید خانه ۶۰ متری را ۲۰۰ متر بکنید، اولین سوالی که از شما می پرسند این است که با کدام پول؟ کدام منطقه؟ با چه درآمدی؟ به گفته مرکز پژوهش های مجلس همین الان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری داریم، در حالی که رشد ۸ درصدی می گوید ما باید ۵۰۰ میلیارد تومان اضافه بر هزینه هایمان داشته باشیم تا رشد ۸ درصدی محقق شود. به نظرم بهتر است این موارد را شفاف کنند.
وی در رابطه با مدل اقتصاد ایران گفت: اقتصاد ایران با هیچ مدل اقتصادی در دنیا نمی خواند و به نظرم باید یک مدل اقتصادی جدید به نام اقتصاد ایرانی ارائه بدهیم چون با هیچ شاخصی مطابقت ندارد.
همچنین وی در رابطه با طرح مسکن ملی اظهار داشت : برای اجرای طرح هایی از این دست باید ظرفیت کشور را هم در نظر گرفت. آیا می توان فولاد، آهن و سیمان یک میلیون مسکن را می توان تامین کرد؟ به نظرم بهتر است در وعده های مان ارقام و عدد ندهیم. بهتر است دولت بخش خصوصی را در این قضیه وارد عمل کند و صادقانه به مردم بگوییم که مردم ما در تلاش هستیم تا مسکن ارزان قیمت در اختیار شما قرار دهیم. بهتر است وعده هایی به مردم بدیهم که امکان تحققش وجود داشته باشد.
وی بورس را متاثر از صادرات و قیمت ارز دانست و گفت: بورس یک کف قیمتی را در آبان و آذر سپری کرد اما الان به خاطر بلاتکلیفی نرخ ارز دچار نوسانات است. اگر ارز ترجیحی حذف بشود، برخی شرکت های صادر کننده مخصوصا شرکت های لبنی، سهام های بانکی، خودروسازی، فولاد و پتروشیمی به نظر بنده رشد ۱۲ تا ۲۰ درصدی در سه ماهه اول سال آینده خواهد داشت. البته نه اینکه این رشد واقعی باشد، افزایش نرخ ها باعث چنین شرایطی خواهد بود. اگر توافق صورت گیرد و تولید واقعی میسر شود، سال آینده سال بهار بورس خواهد بود.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=17483

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها