تاریخ : چهارشنبه, ۲۸ مهر , ۱۴۰۰ 14 ربيع أول 1443 Wednesday, 20 October , 2021
0
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه:

مردم توقع بی‌جا از انقلاب نداشته باشند و با همین وضعیت هماهنگ باشند

  • کد خبر : 11657
  • 18 مرداد 1400 - 10:16
مردم توقع بی‌جا از انقلاب نداشته باشند و با همین وضعیت هماهنگ باشند
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: ما از مردم انتظار داریم که درخواست ها و توقعات بی‌جا از انقلاب نداشته باشند و خود را با وضعیت فعلی و تلاش مسئولان سازگار و هماهنگ کنند.

سید هاشم حسینی بوشهری در گردهمایی مجازی مبلغان و گروه های تبلیغی ویژه محرم ۱۴۴۳ عنوان کرد: نقش و جایگاه روحانیت و عالمان دین، وظیفه روحانیت در عرصه تبلیغ، جایگاه روحانیت در عزای امام حسین(ع)، پیام های نهضت امام حسین(ع) و وظایف امروز ما از مسائلی است که نیاز است طرح شود.

او افزود: روحانیت از گذشته تاکنون مولد فرهنگ در کشور بودند و به خوبی توانسته اند از نقش خود پاسداری کنند؛ همانطور که روحانیون هنجارها را تبلیغ می کنند، مبارزه با ناهنجاری ها را نیز دنبال می کنند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مسئله امر به معروف و نهی از منکر را نقش مهم روحانیت دانست و گفت: از گذشته وقتی یک روحانی رفتاری را در جامعه انجام می داد، این رفتار برای مردم سندیت داشت؛ حتی مبلغان دیگر ادیان هم روحانیت را با این نقش و نفوذ می شناسند.

به گزارش شفقنا، او تاکید کرد: انقلاب ما نیز با حرف امام (ره) به پیروزی رسید و این نشان می دهد که مردم حرف ایشان را سخن امام زمان(عج) در نظر گرفتند. در روایات برای جایگاه علما عباراتی مانند دژهای نفوذناپذیر اسلام و مرزبانان دین بیان شده است.عالم دین بودن شغل نیست، بلکه مسئولیت است؛ همان رسالتی که انبیای دین بر دوش داشتند، عالمان دین نیز بر عهده دارند، عالمان دین خطرپذیر، همراه مردم و بدعت ستیز هستند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: عالمان دین حوزه های مرزبانی و اعتقادات، اخلاق و احکام را خوب می شناسند و وقتی با مخاطب مواجه می شوند، دستی پر دارند.بعد از پیروزی انقلاب روحانیون ما دوستان انقلاب را هم خود می شناسند و هم به جامعه می شناسانند.شیوه نامه های بهداشتی در کارهای تبلیغی هم از طرف مبلغان و هم از جانب مردم باید رعایت شود. مبلغان ما باید کیفیت گرا باشند، نه کمیت گرا. مسئله دیگر این است که یک شخص مبلغ نباید از دشنام دشمنان و انتقاد منتقدان بهراسد، پیامبر گرامی اسلام هم دشنام شنیدند و حتی از اهل بیت(ع) انتقام گرفته شد و هر کدام از آن بزرگواران به شیوه های مختلف شهید شدند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز کرد: مبلغان باید از شیوه های درست تبلیغ استفاده کنند؛ رفتار مبلغان در تبلیغ باید بهترین تاثیرگذاری را داشته باشد و تطابق در رفتار و گفتار باید وجود داشته باشد. مبلغان نباید از فضای مجازی غافل باشند؛ چرا که دشمنان در این عرصه کار می کنند و مخاطبان ما از این فضا استفاده می کنند؛ لذا اگر مبلغ از فضای مجازی غافل باشد ناموفق خواهد بود. راه موفقیت رقبای خودمان در تبلیغ را نیز باید مورد توجه قرار دهیم، اگر راهی رفته اند که موفق شده اند، باید در چارچوب شریعت استفاده کنند. همانطور که ما از مردم می خواهیم کم توقع باشند، از مبلغان نیز می خواهیم از مردم توقعات زیاد نداشته باشند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: ما از مردم انتظار داریم که درخواست ها و توقعات بی جا از انقلاب نداشته باشند و خود را با وضعیت فعلی و تلاش مسئولان سازگار و هماهنگ کنند. کسی که دلداده به اهلبیت(ع) است، دلداده خداوند نیز هست؛ کسی که در عزای حسین بن علی(ع) شرکت می کند، گناهانش بخشیده می شود.

آیت الله حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: روحیات انسان ها اینگونه نیست که همیشه دنبال منطق باشد، منطق صرف پاسخگوی نیازهای انسان ها نیست و عشق و احساس و بعد عاطفی هم برای انسان ها ضرورت دارد لذا در جریان عزای امام حسین(ع) بعد عاطفه و شور هم باید وجود داشته باشد. اگر این دستجات و عزاداری ها نبود، انقلاب ما ناقص می ماند و اگر هم پیروز می شد، دیر این اتفاق رخ می داد، این شور احساسات مردم را تحریک کرد و در نهایت پیروزی حاصل شد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز کرد: عده ای می خواهند نور الهی را خاموش کنند اما عزای امام حسین(ع) این اجازه را نمی دهد، چون حسین از مصادیق نورالله است. مبلغان باید در کنار شخصیت امام حسین(ع)، درباره راز محبوبیت امام حسین(ع) و پیام های نهضت عاشورا نیز صحبت کنند. ما نباید از کم بودن جمعیت و زیاد بودن رقبا بهراسیم.

آیت الله حسینی بوشهری به پیام های عاشورا هم پرداخت و بیان کرد: نکته دوم پیام نهضت عاشورا تکلیف گرایی و عمل به وظیفه است و پیروزی و شکست اهمیت چندانی ندارد؛ پیام دیگر عاشورا جدا شدن صف بدان از خوبان است؛ همچنین برای پیروزی نهضت باید از همه نیروها استفاده کرد و امام حسین در همین راستا طفل شیرخوار خود و حبیب بن مظاهر را که مسن ترین یار است را با خود به کربلا می برد.

او در ادامه به مساله عزاداری در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: ما باید هم مراقب جان مردم باشیم و هم حق عزاداری و عاشورا را رعایت کنیم، بنابراین لازم است که دستورالعمل های بهداشتی رعایت شود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: باید ملاحظه شود که بین سلامت مردم و عزاداری دوگانه سازی ایجاد نشود، بلکه در عین حفظ سلامت و بهداشت، عزاداری ها هم باید برپا شود. مبلغان باید با مشکلات مردم همدلی کنند، در شرایط فعلی که حالت یاس به مردم دست داده، لازم است مبلغان ما در قلوب مردم ایجاد امید کنند.

تکمیلی/ جامعه مدرسین تکذیب کرد

روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور اطلاعیه‌ای شایعه‌سازی در خصوص سخنان آیت‌الله حسینی بوشهری پیرامون پیام ارسال‌شده به مناسبت گردهمایی مجازی مبلغان محرم را رد کرد.

در این اطلاعیه‌ آمده‌است: خبری در فضای مجازی درحال نشر است که از اساس کذب است و اردوگاه دشمن با مسموم ساختن فضای رسانه و تحریف سخنان آیت الله حسینی بوشهری درصدد تضعیف نظام اسلامی و تبلیغ دین که رسالت اصلی حوزه های علمیه می باشد برآمده است.

اطلاعیه حاکی است: البته این رویه دشمنان تازگی ندارد و هنوز یک هفته از سخنان گهربار مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری نگذشته که فرمودند بعد از روی کار آمدن دولت جدید نکته مهم رویارویی با توطئه رسانه ای دشمن است، لذا از همه کسانی که اخبار رسانه ای را از فضای مجازی دنبال می‌کنند تقاضا می‌شود به صحت و سقم این اخبار توجه کامل داشته باشند و دشمن را با عدم نشر شایعات، از رسیدن به مقصود خویش مأیوس سازند.  آیت الله حسینی بوشهری در پیامی که به مناسبت گردهمایی مجازی مبلغان محرم الحرام صورت گرفت به نکاتی کلیدی در راستای تبلیغ معارف اسلام که رسالت اصلی حوزه در جامعه می‌باشد پرداختند؛ نکاتی از قبیل وظایف مبلغین در تبلیغ چون کیفیت گرایی، نهراسیدن از دشنام دشمنان، استفاده از بهترین شیوه های تبلیغی، تبلیغ با رفتار در کنار گفتار، اعتقاد به امداد الهی و حرکت بر اساس شرایط موجود.

اطلاعیه ادامه یافته است: ایشان در توصیه به مبلغین، همدلی با مردم و دغدغه مندی برای حل مشکلات آنان – که از نکات برجسته خطبه‌ها و سخنرانی‌های این عالم مردمی می باشد -، پایین نگه داشتن سطح توقع از مردم را مهم ارزیابی نموده و اشاره کردند، درشرایط موجود که به هر دلیلی، از شیطنت خارجی‌ها گرفته تا بی‌تدبیری‌ها، اکنون کشور به زحمت افتاده، مردم برای حل مشکلات و توقعات‌شان با مسئولان همراهی کنند تا ان شاءالله مشکلات برطرف گردد. آیت الله بوشهری ضمن توصیه نسبت به رعایت نکات لازم درنحوه برگزاری مراسم عزاداری اظهار داشتند که مبلغان باید با توجه به مشکلات مردم با آن‌ها همدلی نموده و در شرایط فعلی که حالت یأس در برخی از مردم عزیز ایجاد شده، لازم است نسبت به بازگشت امید به بدنه جامعه اقدام لازم را صورت دهند.

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=11657

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها