تاریخ : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰ 27 ذو الحجة 1442 Thursday, 5 August , 2021
0
روحانی در جلسه هیات دولت :

می‌خواهیم تحریم را برداریم، عده‌ای عزاداری می‌کنند

  • کد خبر : 8759
  • 29 اردیبهشت 1400 - 14:51
می‌خواهیم تحریم را برداریم، عده‌ای عزاداری می‌کنند
او با بیان اینکه "دوران قبل تمام شده" اظهار کرد: «بعضی ها هم در آن زمان به مذاکره ای نرفتند مگر اینکه یک قطعنامه علیه ایران گرفتند و آمدند. اما من امروز به مردم قول می دهم پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است و ما همین امروز هم قدم های بزرگی در این زمینه برداشته ایم.»

حسن روحانی رییس جمهور امروز به شدت از مخالفان مذاکرات انتقاد کرد و گفت: «اقعا عجیب است زمانی که می خواهیم تحریم را برداریم یک عده مرثیه می خوانند و ناراحت می شوند،»

او در جلسه هیات دولت افزود: «نمی شود عده ای بگویند ما به فکر مردم هستیم، اما وقتی می خواهد تحریم برداشته شود ناراحت باشند و روضه خوانی کنند. مرثیه خوانی برای زندگی مردم با روضه خوانی برای برداشته شدن تحریم قابل جمع نیست.»

روحانی گفت: « چرا از مذاکرات وین ناراحتید؟ اینها فکر می کنند وین همین بغل هاست در حالیکه وین یک شهر دیگر است. مدام می گویند چرا مذاکره می کنید. در حالیکه این دولت در هشت سال خود مذاکره ای نکرد مگر اینکه از آن موفق بیرون بیاید..»

او با بیان اینکه “دوران قبل تمام شده” اظهار کرد: «بعضی ها هم در آن زمان به مذاکره ای نرفتند مگر اینکه یک قطعنامه علیه ایران گرفتند و آمدند. اما من امروز به مردم قول می دهم پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است و ما همین امروز هم قدم های بزرگی در این زمینه برداشته ایم.»

رییس جمهور همچنین از ابلاغ دستور رهبر انقلاب درباره مذاکرات خبر داد و گفت: «رهبری هدایت و کمک کرده و اصلا مگر می شود بدون کمک رهبری به موفقیت رسید. در برجام هم اگر ما موفق شدیم همین گونه بوده و قدم به قدم خدمت آقا رفتیم که روسای قوا هم بودند و ایشان در مراحل مختلف چه به صورت کتبی و چه شفاهی به ما کمک کردند. تمام دستورات کتبی و شفاهی رهبری مرحله به مرحله هست و الان هم راجع به وین هست مثلا همین چند هفته پیش دستوری درباره وین دادند که من همان را ابلاغ کردم تا انجام شود. به هر حال ما بدون وحدت پیش نمی رویم.»

روحانی با تاکید بر اینکه معیار برای ما زندگی مردم است، افزود: ” به خاطر همین تحریم ما ۲۰۰۰ قلم جنس را ممنوع کرده ایم که این باید برداشته شود تا کالاها بیاید. برای راحتی مردم و برای صادرات و واردات نباید مشکلی پیش پای مردم باشد. ما می خواهیم مشکل صادرات و واردات را برداریم، اما شما چرا ناراحت می شوید. ما می خواهیم تحریم را برداریم، اما یک عده ای عزاداری می کنند.”

او تاکید کرد: «والله بالله اگر کسی منافع ملی را کنار گذاشت و به دنبال منافع حزبی، جناحی و قبیله ای رفت به مردم خیانت کرده است. منافع و مصالح ملی و زندگی مردم برای ما اصل است؛ چرا که مردم باید به راحتی زندگی کنند.»

سه قدم مهم در انتخابات

روحانی در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: «در ۲۸ خرداد همه چشم های دنیا به ایران دوخته شده، در قدم اول درباره انتخابات در روزهای گذشته ما شاهد یک حضور و هیجان مناسبی بودیم و شاهد بودیم که کاندیداهای مختلفی برای ثبت نام به وزارت کشور رفتند. این یک حضور قابل توجه از جناح ها، احزاب و تفکرات مختلف بود که همه حضور پیدا کردند.»

رئیس دولت دوازدهم افزود: «قدم دوم در روزهای آینده اعلام کاندیداهای نهایی از سوی شورای نگهبان است که بسیار مهم است. چرا که آن اعلام می تواند تشویق کننده جامعه برای حضور در انتخابات و یا خدای نکرده کند کننده حرکت باشد. امیدواریم این قدم دوم هم به خوبی در چهارچوب قانون اساسی و منافع نظام برداشته شود و شاهد ترکیب بسیار خوب و مناسبی باشیم که همه مردم را برای حضور در انتخابات ۲۸ خرداد تشویق کند.»

رئیس جمهور قدم سوم را اینگونه تشریح کرد: ” قدم سوم که بسیار مهم است دوران تبلیغات است که در هفته آینده آغاز می شود و قدم چهارم حضور مردم پای صندوق های رای است که مهمترین قدم به حساب می آید. من باید خطاب به مردم عزیز بگویم که انتخابات مال خودتان است و صندوق آراء افتخار جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید. جمهوریت ما در سایه حضور پای صندوق رای است و در واقع نظام ما دو پایه اساسی به نام های اسلامیت و جمهوریت دارد. اگر خدای نکرده دروغ و تهمت رواج پیدا کند اسلامیت از بین می رود و اگر مشارکت کاهش پیدا کند جمهوریت متزلزل می شود.”

روحانی داشتن برنامه از سوی کاندیداها را بسیار مهم دانست و گفت: «مثلا ما امسال با خشکسالی مواجه هستیم و کاندیداها باید بگویند برنامه شان برای خشکسالی چیست؟ ما هنوز با تحریم مواجه ایم و در این زمینه گام هایی باید تکمیل شود و کاندیداها باید برنامه شان را در این باره بگویند. ما هنوز در کرونا هستیم و کاندیداها باید برنامه های خود را برای مقابله با کرونا به مردم بگویند.»

او اضافه کرد: “از اینها مهمتر این است که کاندیداها استراتژی خودشان را برای مردم بگویند، مردم باید بفهمند که این شهر تعاملی است یا تقابلی، مردم باید بفهمند که این آقا دنبال تعامل با جهان است یا دنبال دعوا با جهان است. باید پرسید که رای مردم فقط در ۲۸ خرداد مهم است یا رای مردم تا چهار سال آینده و برای هر روز مهم است. چرا که هر کار مهمی با رای مردم باید انجام شود. نه اینکه مثلا امروز چون انتخابات است بگوییم فضای مجازی عالی است و فردای انتخابات به دنبال فیلتر کردن با دست و پا بگردیم.”

روحانی همچنین تاکید کرد: «باید به مردم بگوییم افراط گریم یا اعتدال گرا تا مردم بدانند به دنبال تفکر افراطی هستیم یا اعتدالی، این خیلی مهم است که راهبرد، اصول و برنامه مان را برای مردم توضیح دهیم و دلسوزی مان را نشان دهیم. مردم باید احساس کنند که کاندیداهای قدرتمندی با برنامه به صحنه آمده اند تا آنها هم پای صندوق رای بیایند. ان شاءالله که دولتی قدرتمندتر از دولت یازدهم و دوازدهم تشکیل شود و آرزوی ما هم همین است که دولت آینده بسیار توانمند باشد تا بتواند با وجود مشکلاتی که داشتیم و داریم ما را به نقطه نهایی برساند.»

هنوز معلوم نیست میلیاردها دلار پول ملت کجا رفت

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: “ما همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، افزایش حقوق کارمندان و آزادسازی ۶۰درصد سهام عدالت را در همین دوران کرونا انجام دادیم. ما بازار سرمایه را تقویت کردیم و هم‌اکنون ۱۵ میلیون نفر در آن حضور دارند و فعال هستند و چنین بازار سرمایه‌ای نداشتیم و الان با این‌قدرت برای بسیاری از پروژه‌های مهم به میدان آمده است. البته فراز و نشیب هم دارد و دولت همیشه باید یاری کند و دولت در بازار سرمایه مداخله نمی‌کند و بازار آزاد است و دیروز هم تصمیمی برای کمک به بازار سرمایه اتخاذ کردیم.”

رئیس‌جمهور  با بیان اینکه مدتی است می‌خواهم مطلبی را بگویم ولی فاکتور می‌گرفتم اما الان باین می‌کنم، تصریح کرد: “قبل از این دولت، نفت ما از سال ۹۱ دچار تحریم شد و البته نه تحریم به‌معنای امروز و یک میلیون بشکه استثناء بود و ناچار بودند که نفت را به طُرق دیگری بفروشند؛ ببینید چه فسادی در این‌مدتِ کوتاه رخ داد و یک نمونه‌اش نمونه معرفی است که میلیاردها دلار پول ملت را بردند و هنوز هم معلوم نیست که آن پول‌ها کجا رفت. ما اصرار کردیم و من نامه نوشتم که این فرد را در اختیار وزارت اطلاعات قرار دهید و تا مشخص شود که پول‌ها کجا رفته ولی گفتند ما او را به گوشه‌ای می‌بریم.”

روحانی ادامه داد: «ما هم در این سه‌سال تحریم را دور زدیم و باید دست هرکسی که تحریم را دور زده را بوسید و دورزدن تحریم یعنی مبارزه با ظلم و ما تحریم را دور زدیم و هیچ فسادی هم نبود و البته سخت‌تر هم بود. اینکه یک دولت در شرایط سخت، اقتصاد را سالم پیش می‌برد بدون آن مسائلی که در سال‌های قبل بوده، برای ملت افتخار است.»

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=8759

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها