تاریخ : جمعه, ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱ 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022
0

پوست اندازی!

  • کد خبر : 15297
  • ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۹:۰۱
پوست اندازی!
هرگاه دولت اصولگرایی سر کار آید، اعضای حزب فاز فعالیت اقتصادی می گیرند و به وادی اقتصاد کوچ می کنند تا چند صباحی دیگر به اریکه قدرت بازگردند.

تصمیم اخیر ۳۳ عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران به ربع قرن دبیر کلی کرباسچی پایان داد. هر چند احزاب سیاسی در دولت های جدید و قرن اخیر جزو لاینفک ساختار سیاسی هر کشور است و به نوعی طراز دموکراسی، اما در کشور ما احزاب چندان که باید محلی از اعراب نیستند و در طول دهه های اخیر شاهد احزاب فصلی و موسمی بوده ایم که به فراخور شرایط و در بزنگاه های سیاسی خصوصا فقره انتخابات تنورشان داغ می شود و بعد از انتخابات حتی در صورت موفقیت اعضای حزب شان به خواب خرگوشی می روند و تنها کارکردشان صدور بیانیه های عموما بی محتواست.
حزب کارگزاران سازندگی که با حمایت شخص مرحوم هاشمی پایه گذاری گردیده و فرزندانش از اعضای اصلی آن البته بیشتر در پشت پرده هستند، این روزها قصد پوست اندازی دارد! کرباسچی ریاست کمیته سیاسی را نپذیرفت و با بالا گرفتن اختلافات وی با سایر اعضای شورای مرکزی ابتدا استعفایش رد شد، تا برکنارش کنند!
تلاش کارگزارانی ها برای بهبود وجهه خود راه به جایی نبرد و ترکان با رسانه ای کردن استعفای خود ماجرای کشمکش‌ها در این حزب را آشکار کرد وی حتی گفته بود یدالله طاهر نژاد نیز قصد دارد از این حزب فاصله بگیرد. در این بین توقف انتشار روزنامه سازندگی و کنار کشیدن محمد قوچانی هم مزید بر علت شد تا علی رغم ادعاهای عطریانفر و تکذیب اختلافات، عمیق بودن اختلافات بر همگان آشکار شود.
درباره سرنوشت حزب کارگزاران سازندگی، این روزها تحلیل و گمانه‌زنی‌های متعددی صورت می‌گیرد. هدایت آقایی از اعضای این حزب معتقد است کارگزاران به سرنوشت جبهه اصلاحات دچار شده است و این حزب در حال پوست ‌اندازی است. اختلافات خیلی پیش تر از انتخابات ۹۸ مجلس با موضع گیری های اصولگرایانه کرباسچی تقریبا شروع شد، هر چند پیشینه سیاسی مرعشی و کرباسچی نشان می دهد که داستان توفیر چندانی نکرده و تفاوت فاحشی بین دیدگاه های این دو و نحوه عملکردشان وجود ندارد.
کارگزاران و جریان سازندگی از آن دسته جریانات سیاسی است که از اواخر دهه شصت تقریبا عمده مناصب سیاسی و اقتصادی را در ید قدرت خود داشته و هنوز هم که هنوز است برخی از نهادهای حساس اقتصادی و البته بخش قابل توجهی از شاکله بخش خصوصی در حوزه کلان آن در دستان قدرتمند این حزب و نفراتش قرار دارد.
بعد از مرحوم هاشمی و البته پایان دولت روحانی هم این رویه هر چند در بخش های سیاسی کمرنگ شد، اما در حوزه های اقتصادی همچنان بازوی قدرتمندی هستند و سیاست کاری شان هم بر این مهم استوار است که هرگاه دولت اصولگرایی سر کار آید، اعضای حزب فاز فعالیت اقتصادی می گیرند و به وادی اقتصاد کوچ می کنند تا چند صباحی دیگر به اریکه قدرت بازگردند.
در روزگاری که حزب و فعالیت سیاسی و مواردی از این دست کمرنگ تر از گذشته شده و دیگر کسی در سطح افکار عمومی به جهت عملکرد گذشته شان اعتنایی به آن ها ندارد، سعی دارند تا وجهه به شدت خدشه دار شده و اعتماد از دست رفته را بازگردانند و در این مسیر دست به تغییراتی در ماهیت عملکرد خود و انتخاب اعضا زده اند.
هر چند تم اصلی این جریان سیاسی همانطور که اشاره شد بیشتر اقتصادی است و هر چند همواره خود را جزویی از جریان اصلاح طلبی قلمداد کرده اند، اما رویکردشان بیشتر چینی است به این شکل که به مفاهیم دموکراسی صرفا در حوزه اقتصاد معتقدند و در فاز سیاسی توفیر چندانی با اصولگرایان میانه رو ندارند. به هرحال بایستی نشست و دید که این تغییرات لزوما باعث فروپاشی خواهد شد یا به تعبیر خودشان نوعی پوست اندازی و اصلاح طلبانه تر شدن هدف اصلی این تغییرات است؟!

لینک کوتاه : https://rejaletabriz.ir/?p=15297

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها